Irkçılık çok eskiden beri süregelen ve modern diye tanımlanan günümüzde de malesef varlığını sürdürebiliyor. Doğuyu eleştirip duran garptaki gelişmiş devletlerin en büyüklerinden biri henüz 50 yıl önce ırkçılığı yapılabilecek en kötü şekilde uygulayarak nice insanın canına işkence ile kastetti. Diğer yandan bir şekilde silkinmek ve toparlamak gerekiyor durumu bir şekilde. Tüm insanlık ve gelecek nesiller için zihinlerin değişmesi elzem. Senin ataların benim atalarıma bunu yaptı, bunun için senin milletinden nefret ediyorum cümlelerinin kulağa aşina olduğu, aynı topraklarda yaşayanların bile ırk çatışmasına girdiği günümüzde, çocuklarımız da bu olaylar ve düşünceler eşliğinde büyüyüp gelişebilmekte malesef. Buna izin vermemek için elden gelen tüm çevre başta ebeveynler olarak yapılmalı.

Ermeni Türk’e düşman, Türk Kürt’e düşman. Irkçılık bu denli ön plandayken çocuklarımızda bundan etkilenmekte ve yüzyıl öncenin kini onlara da geçmekte. Alman çok kayıp verdi, ancak Rus da verdi. Ermeni kayıp verdi, Türk de verdi. Tüm bunların üzerinden 100 yıl geçti. Herşey çok değişti. Zaman değişti, güç dengeleri değişti, savaşma şekli değişti. O günlerde toprak için savaşılırdı, tarımdı gelir kaynağı, yollardı. Güç simgesi topraktı, şimdi ise teknoloji. Elbet tarihten ders alınmalı, ancak geçmiş tarihte yaşamanın geçmişi bügünle yada bugünü geçmiş ile değerlendirmenin hiçbir manası yok.

Bunlar yaşanırken, Aramızdan tüm dünya çocuklarına armağan o gün, ırkçılığı bir günde olsa ortadan kaldıran tek bir gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Siyahı, beyazı, Türkü, kürdü elele tutuşturan, sarmaş dolaş yapan o mutlu gün, tüm çocukların ortak ve belki de en güzel bayramı. Danslar edilen, şarkılar söylenen, tüm masum yüzleri güldüren gün. Hergünün böyle olması arzu edilen gün. Bir egemenlik savaşıydı, saltanatın kaldırılmasının, egemenliğin halka verilmesinin, millet meclisinin açılışının kutlanacağı gün, tüm dünya çocuklarına mal oldu. Bu günü çocuklara armağan ederek, her 23 Nisanı mutlu güne çeviren ulu önderimize bu güzel armağanı için, tüm dünya adına teşekkür ederiz.