Farklı isimlerle bildiğiniz papatya ailesinden olan civanperçemi bitkisi (Kandil çiçeği, Akbaşlı, Binbir yaprak otu, Barsama otu vb…) güneşin bol olduğu nemsiz topraklarda yetişir.
Civanperçeminin, diğer faydalı bitkiler gibi birçok farklı etkisi bulunur.İştahı arttırır,soğuk algınlığına iyi gelir.Uykusuzluğa ve karaciğer problemlerine de çözüm getirir.Sindirim sistemini hareketlendiren, bağırsaklardaki gazı gideren ve tansiyonu düşüren özellikleri vardır. Doğru türü kullandığınızda, öğünlerden sonra yaşanan hazımsızlığa veya oluşan şişkinliğe karşı da çayı harika sonuç vermektedir. Mide spazmında da kullanılması çokça önerilen bir bitkidir.Bu faydalarının yanında asıl önemli bir etkisi vardır.Adet dönemlerinde kadınların adeta imdadına koşan bu bitkiyle yapılan bir kürü sizinle paylaşıyoruz.
Adet döneminin başlamasından 3 gün önce bu kür uygulanmaya başlanır ve bitimine kadar devam edilirse sonuç verir.Beş gram civanperçemi bitkisi kaynamakta olan 2.5 su bardağı yani yaklaşık yarım litre suya eklenir.Kapalı bir şekilde kısık ateşte 2-3 dakika demlendikten sonra her gün sabah ve akşam birer bardak içilir.Her gün taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.Ayrıca düzensiz adet dönemi yaşayan kadınların adet dönemlerini ve kanamalarını da düzenli hale getirir.Özellikle adet dönemine yeni başlamış genç kızlar için bu kür çok uygundur.
Hazırlaması ve uygulaması çok kolay olan bu kürü taze civanperçemi bitkisiyle günlük olarak hazırladığınız takdirde kesin sonuç alacaksınız.