Cennet annelerin ayaklarının altındadır derler. Ne mutlu bana ki cennete en yakın yerde yaşıyorum ve melegimi en yakından tanıma fırsatı buluyorum.. Ben bu meleğe ”anne” diye sesleniyorum. Bazen o kadar çok anne diyorum ki sinir olabiliyorsun ama içten içe anne sesinin sana ait olduğunu bilmek hoşuna gitmiyor değil,biliyorum.

            Hangi anlarda seni sinirlendiriyorum tam bilmiyorum ama bakışından,gözlerindeki hafif kızarıklıktan bir şeylere kızmış olduğunu fark edebiliyorum. O zamanlar biraz cadı olmuyor değilsin hani;işte ben bu tatlı cadı ya ” anne ” diye sesleniyorum. Şu koruma iç güdün bazen fazla gelsede bana,güvenmiyor musun diye isyan etsemde,savunma olarak sana güveniyorum etrafa güvenmiyorum gibi klasik laflar duysam da.. Her şeyi beni korumak için yaptığını bilmek güzel. Etrafımfa dolaşan bir koruyucu meleğin olmasıda güzel;İşte ben bu meleğede ” anne” diyorum. Gözlerimdeki heyecanı anlayabildiğin için,üzüldüğümde yüzüme ne olduğunu anlamak için uzun uzun baktığı için,ben hiçbir şey anlatmasam da ben anladım bakışı atabildiğin için ” anne ” diyorum sana..

            Şu anneler hisseder lafı var ya o kadar çok inanıyorum ki..Hani sanki görünmez bir iple bağlıymışız gibi hissediyorum. Bağımlılık gibi…

Sesini duymadan yapamam ben mesela,bağımlılık diyorum ya işte;ben bu bağımlılığa da ” anne ” diyorum. Bir şeyin olduğunu,canının sıkkın olduğunu duruşundan anlayabiliyorum. Senin gibi bakarak çözme yeteneğim henüz gelişmediği için mecbur ” anne neyin var? ” diye soruyorum verdiğin yok bişeyim cevabına tatmin olmadığım için defalarca defalarca ta ki öğreneseye kadar soruyorum.. ” Hep mi gülmek zorundayım,yorgun olamaz mıyım diyorsun ya hani”Kahramanlar yorulmazmış.. Sende benim evi temizlediğin için kül kedim, bize sürekli baktığın için pamuk prensesim, Bazen Tom’um bazen Jarry’m değilmisin? Bu yüzden yorulamazsın. Bu yüzden hep mutlu görmeliyim seni.. Hem bilmiyor musun sen? Çocuklar annelerini örnek alırlar. Somurtarak mı gezeyim yani şimdi… Bu yüzden gülmelisin. Kahramanım olduğun için… Batman değilsin belki ama bizim evdeki benim Batman’ im olabilirsin ve işte ben bu kahramana ” anne ” diyorum.

             Nasıl oluyor da usanmadan dağınıklığımı toplayabiliyorsun anlamıyorum. Ve kaybettiğim neyimi sorsam cevap verebiliyorsun? Bana ait bir sözlük ya da bazen kullanım kılavuzumun falan olduğunu düşünüyorum. İşte ben bu sahibime ” anne ” diye sesleniyorum.. Yaşamım boyunca of demiyecek kim var diye düşünüyorum galiba bir isim geliyor aklıma ve ben ona ” anne ” diyorum. Az biraz gaddar olmakla suçlarsın ya beni sulu gözlü sakızım. Dayanamayacağım nadir şeylerde vardır elbet mesela bir damla göz yaşın… Ben o damla için Dünya’yı yerinden bile sallayabilirim.. Hem masalların sonu hep mutlu biter bilmez misin?Yani ben sulugözümün ağlamasını değil gülmesini isterim. Kulaklarımda sesin çınlasın.. He illa akacaksa fazla gülmekten aksın göz yaşın. Kimsenin ne seni ne de içinde ki beni üzmesine izin verme.o kadar iyisin ki… sen yapamazsın bunu ama merak etme ben yaparım, ben korurum içimdeki kahramanı!

          ”9 ay taşıdım ben seni” derler ya… Hani o zamanlar bir bedende iki canmışız, bir bütünmüşüz ya.. Hiçte ayrıldığımızı düşünmüyorum. Bak aynaya! sana benziyor olmak bile gurur veriyor bana; işte ben bu aynı olduğum kadına ” anne ” diyorum.Bilirsin neden kardeşim olmasın diye tutturduğumu. Kıskancımdır. Hayatımdaki en önemli kadına sahip benden başka bir kişi daha var zaten, bir başkasına gerek yok. Hem benden başkası ” anne ” diye seslense nasıl dayanabilirim ki buna! Bu paylaşamadığım kadına işte sadece ben gururla ” anne ” diyorum.

          Başkalarına yavrum, evladım demene de uyuz olmuyor değilim hani! Paylaşamıyorum ne yapayım. Düşünüyorum da senden bir tane daha yok. Haklıyım yani sadece bana ait olmanı istemekle ve mutluyum böyle olduğu için. Hayatımın diğer yarısı olduğun için,kalbimin diğer yarısı sende attığı için.Mutluyum işte… beni sevdiğin için,sadece bana ”kuzum” diye seslendiğin için. Çocuğunuz var mı? sorusuna bir tane derken seninde bir tanen olduğumu bildiğim için… Hayatım boyunca en yüksek mertebeye ulaşmak için çırpınmayacağım tek yerin kalbin olduğunu bildiğim için. Mutluyum işte.

          Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı,sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim. Hayatımda gördüğüm,tanıdığım,duyduğum,duymadığım yeryüzünde ki en iyi aileye sahip olmaktan gururluyum. Yeryüzünde ki en iyi anneye de ben gururla ” anne ” diyorum. Sıradan gibi dursa da ben hayatımda kullanabileceğim en değerli kelimeyi her gün fark etmeden yüzlerce kez kullanıyorum.