Anne sütünün zekaya faydaları varmıdır ? Anne sütünün faydaları nelerdir ?

Anne sütünün bol miktarda içerdiği ve hayati öneme haiz omega-3 ve DHA ‘yani halk arasında bilinen ismiyle balık yağı” sayesinde FADS2 adı verilen bir genin özel etkisiyle beyin gelişebileceği en sağlıklı ve verimli gıda olduğunu bilmeyen yoktur. Son zamanlarda sıkça yapılan araştırmalarında ortaya koyduğu, anne sütü ile beslenen çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde uygulanan standart testler sonucunda zeka düzeyi açısından daha yüksek bir başarı elde ettiklerini kanıtlamıştır.

Anne sütü ile hazır mama arasındaki fark

Yapılan bir araştırmalarda erken doğmuş ve anne sütü ile beslenmiş bebeklerin ilerleyen yaşlardaki IQ testleri erken doğmuş ama hazır mama ile beslenmiş çocuklara göre % 9 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
Anne sütünün, inek sütünden bile büyük farklılıkları vardır. Doğumdan sonra bebeğin ilk aylarında beyinde toplanan çoklu yağ asitlerini besleyici yağ asitlerine dönüşmesini sağlayan bir enzim vardır. Bu enzim anne sütünde bolca bulunmaktadır. Anne sütünün içerdiği ve beyin gelişimi için yaşamsal olan DHA (balık yağı) oranı, inek sütünden 30 kat daha fazladır.

Dolayısıyla anne sütü zeka ve beyin fonksiyonları açısından asla vazgeçilmemesi gereken bir unsurdur. Anne sütü aynı zamanda bebeğin ilerki yaşlarda yakalanacağı hastalıklara karşı genel vücut direncini arttırdığı gibi kansızlığa da birebir gelmektedir. Eğer tıbbi sebeplerden dolayı emzirilemiyorsa ya da yeterli anne sütünün olmaması nedeniyle hazır mama verilmek zorunda kalınsada biberon fazla kullanılmadan, muhtevasında balık yağı ve omega-3 olmayan mamalar tercih edilmemelidir.

The post Anne Sütü ‘nün Zeka’ya Faydalari Nelerdir ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.