Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?
Anne sütü bebekler için en önemli besin öğesi. Anne doğumun hemen ardından bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Düzenli bir şekilde emzirme işlemi yapıldığında, göğüsler sürekli süt üretecektir. Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi adına henüz anne sütü kadar yararlı bir besin ortadan yoktur. İnek sütüne göre daha zengin içeriğe sahip olan anne sütü, ilk zamanlara özel olarak sindirim sistemini zorlamayacak şekilde üretilmektedir. Sonraki zamanlara doğru daha zengin mineral yapısına sahip şekilde üretilir ve bebeği enfeksiyon ve tüm hastalıklara karşı korur.
Beyin ve sinir sisteminin gelişmesi için yeterli mineraller sütte vardır. Anne sütü, bebeğin vücut yapısının doğur şekilde gelişmesini sağlayıcı en iyi besindir. Bu nedenle ilk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü bebeğe verilmelidir. Sonraki zamanlarda diğer besinlerle beraber anne sütüne 2 sene kadar devam edilebilir. Bebeğinizin zeka düzeyi, daha hızlı gelişimi için kesinlikle anne sütünü ihmal etmeyiniz. Bebeği düzenli olarak gün içerisinde birden fazla emziriniz.
Anne sütünü arttırmanın doğal yolu nedir?
Anneler anne sütünü arttırmak için çok fazla yemek yenmesi veya sıvı tüketilmesi gerektiğini düşünürler. Halbuki bu şekilde bir durum asla söz konusu değildir. Dengesiz beslenme ve aşırı besin tüketimi anne sütünü arttırmaz. Hatta zarar bile verdiğini söyleyen uzmanlar bulunmaktadır. Peki anne sütünü arttıran etmenler nelerdir?
Prolaktin hormonu ne kadar düzgün salgılanırsa, o kadar iyi ve kaliteli süt olur. Bu hormonun ise düzenli şekilde salgılanabilmesi, annenin kendisini iyi hissetmesiyle mümkündür. Eğer stresli ve sinirli bir anne olursa, bu hormonda düzenli şekilde salgılanmayacak ve süt meydana gelmeyecektir. Yada daha az süt meydana gelecektir. Annenin strese girmemesi ve kendisini iyi hissetmesi her zaman için sağlanmalıdır. Bu sayede, prolaktin hormonu daha fazla salgılanır ve süt üretimi daha fazla gerçekleşir. Tabi sadece bu hormonun sağlanması süt arttırmaya yetmez. Çünkü anne emzirmediği sürece, süt kanalları boşalmayacak ve beyine süt üretimi için mesaj gitmeyecektir. Annenin düzenli şekilde bebeğini emzirmesi de süt üretiminin gerçekleşmesini sağlayan bir etmendir.
Düzenli beslenme, anne sütünün artmasını sağlayan bir etmendir. Dünlük olarak 2 veya 3 litre sıvı tüketimi gereklidir. Daha sonra süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi de pozitif bir etki meydana getirecektir. Proteini yüksek gıdalar, süt üretiminin daha iyi olmasını sağlar. Domates suyu, sebze çorbaları, zeytinyağı özellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir. Günde 2 fincan ısırgan çayının tüketilmesi yoluna da gidilebilir. Rezene çayı, sütün niteliğini arttıran bir içecektir.