Anne Adaylarına Sağlıklı Beslenme Önerileri: Hamilelik Diyeti Nedir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren heyecanlı bir süreç içerisine dâhil olacaksınız. Bu süreçte en önemli adımlardan birisi hiç şüphesiz beslenme düzeniniz olacaktır. Bu süreçte; ‘Artık sen iki canlısın!’ ‘Yediklerine çok dikkat etmelisin’ ‘Sakın aç kalmamalısın’ gibi lafları etrafınızdakilerden çokça duyacaksınız. Ancak sizin ezberden tavsiyelerle değil, bilinçli bir şekilde beslenmeniz gereklidir.  İşte bu sebeple son zamanlarda oldukça popüler bir kavram anne adaylarının radarında: hamilelik diyeti. Peki, nedir bu hamilelik diyeti? Hamilelik diyeti nasıl yapılır? Hamilelik diyetinde neler yemeliyim? İşte tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda saklı.

Hamile Diyeti Nedir?

Hamilelik diyeti dediğimiz şey aslında hem anne adayının hem de bebeğin doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlayacak bir yeme planıdır. Hamilelik dönemlerine göre şekillenen bu yeme planında amaç doğru beslenmek, sağlıklı şeyler tüketmektir.

 Hamilelik Diyeti Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde doğru bir beslenme planı yapmak istiyorsanız dört altın kurala özen göstermeniz gerekecektir. Bu dört altın kural;

*Hem anne adayının hem de bebeğinin beden gelişimini destekleyecek yeterli enerjinin alınması sağlanmalıdır.

*Anne adayı kendi bedeninin sağlığını korumalıdır ve beslenme planında ihtiyaç duyulan tüm maddeleri (proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) almalıdır.

*Bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratacak yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

*Anne adayı bu süreçte kilosunu, kan şekeri seviyeni ve kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutmalıdır.

Hamilelik Diyeti Neden Önemlidir?

Hamilelik diyeti dediğimiz aslında anne adayının doğru bir şekilde beslenmesinin bebeğin gelişimi üzerinde etkisi çok fazladır. Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmenin en önemli faydalarına göz atarsak;

*Bebeğinin sağlıklı bir şekilde doğmasına destek olur.

*Bebeğin beyin gelişimi destekler.

*Doğum sırasında oluşacak bazı doğum sakatlıkları riskini azaltır.

*Hamilelikte anne adayının yaşadığı anemi, gebelik şekeri gibi rahatsızlıkların azalmasına ve hamileliğin daha sorunsuz geçmesine katkı sağlar.

*Anne adayının yaşadığı bulantı, bitkinlik, kabızlık, mide yanması gibi birçok hamilelik rahatsızlığını en aza indirger.

Hamilik Diyetinde Ne Yemeliyim?

Hamilelik süresince günlük beslenme planınızda süt ürünleri, protein kaynakları, karmaşık tahıllar ve gökkuşağının tüm renklerinde meyve ve sebzeler mutlaka olmalıdır. Bunun yanında süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyum kaynağıdır ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Protein hamilelik süresince alınması gereken kritik besinlerden birisidir. Protein içeren gıdalar beslenme rutininizde olmalıdır.

Brokoli, havuç, patates, lahana, elma, ananas, kivi, greyfurt gibi gökkuşağının her renginde sebze ve meyveler beslenme planınızın temel yapı taşları olmalıdır.

Hamilelik sürecinde tam buğday, yulaf, çavdar, karabuğday, bulgur gibi karmaşık karbonhidratlar alınması gereklidir.!