Bebeğim Büyüyor: Ek Gıdaya Geçiş Serüveni

Bebeğinizin doğması, ilk aylarının sıkıntılı ve bir o kadar da heyecanlı telaşları derken bir bakmışsınız bebeğiniz altı aylık olmuş ve ek gıdalara geçiş zamanı gelmiş! Peki, bebeğinizi katı besinler ile tanıştırmaya hazır mısınız? İşte katı besinlere geçiş sürecinde ebeveynlerin işini kolaylaştıracak öneriler…

Bebeğiniz altı aylık olana kadar anne sütünden başka besine gerek duymaz ancak 6. aydan sonra sebze ve meyve gibi yiyecekler ile tanışma vakti gelmiş demektir. Bebeklerin katı besinler ile tanışma ve ek gıdaya geçiş serüveni çoğu ebeveynin gerginlik ve stres altında yönetmeye çalıştığı bir süreçtir ancak bebeğin yeni besinleri keşfetme serüveni aslında oldukça keyifli bir sürece de dönüşebilir. Nasıl mı? İşte öneriler…

Öncelikle sabır

Ebeveynlerin bebeklerini ek gıda ile tanıştırma sürecinde anahtar kelime sabırdır. Anne sütünden başka bir şey ile beslenmeyen bebeğin yeni keşfettiği besinlere alışması biraz sabır biraz da zaman alabilir.

İlk Tanışma için en uygun zaman

Bebeğinizi ek gıdaya alıştırma süreci için en uygun zamanı seçin. Bebeğinizin huysuz ve yorgun; çok fazla aç veya çok fazla tok olmadığı bir zaman ek gıdaya geçiş için uygun bir zamandır. Ayrıca bebeğinizde ilk kez deneyeceğiniz besinlerin ne tür bir reaksiyona yol açacağını bilmiyorsanız bu besinleri akşamdan sonra denemeyin.

Besinler ile tek tek tanıştırın

Bebeğinize ek besinleri ‘3 gün kuralı’na göre vererek onun her bir besini tanımasını ve keşfetmesini kolaylaştırabilirsiniz. Üç gün kuralına göre bebeğinize üç gün üst üste aynı yiyeceği vermeniz gerekmekte. Örneğin üç gün üst üste havuç verip bebeğinizin havuca karşı herhangi bir alerjik reaksiyonu olmadığını anladığınızda üç gün başka bir besine geçebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz hem besinleri uzun uzun keşfetme ve tadına bakma imkanı kazanırken siz de bebeğinizin hangi besinlere karşı alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hijyene dikkat!

Özellikle bu dönemlerde bebeklerinizin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için çok çabuk hasta olabilirler. Bu sebeple ek gıdaya geçiş döneminde yiyecek koyduğunuz kapları, kaşığı sıcak ve sabunlu su ile iyice yıkayıp güzelce durulamalı ve yiyecekleri de aynı şekilde bol su ile yıkadıktan sonra hazırlamalısınız.

Mama sandalyesi olmazsa olmaz!

Bebeğinizin yiyeceği rahatça yemesi için mama sandalyesi alabilirsiniz.

Zorlama yok!

Bebeğinizi ek gıdaya geçirirken zorla yedirme alışkanlığını bir kenara bırakmanız gerekiyor. Eğer bebeğiniz ilk kez verdiğiniz bir besini reddediyorsa onu zorlamayın. Bırakın, birkaç gün sonra tekrar denersiniz.