Bebeğim Yemek Yemiyor, İştah Sorunu Var, Ne Yapmalıyım?

Anne ve babalardan en çok duyulan şikâyetlerden birisi ‘çocuğum yemek yemiyor, ne yaparsam yapayım yemek yediremiyorum’ şeklinde yemek yememe şikâyetleridir. Peki, çocuk doktorlarına en çok sorulan sorulardan birisi olan yeme problemleri ile ilgili sorunlar karşısında ne yapılabilir? Çocuğunuzun iştahsız olduğu dönemlerde nasıl davranmanız gerekmektedir? İşte iştah sorunu yaşayan çocuklara karşı yapabilecekleriniz…

Öncelikle Türk toplumu yapısı olarak yedirmeye meraklı bir toplum olduğumuz için çocuğu iştah sorunu yaşayan ebeveynler ekstra bir paniğe kapılır. Ancak şöyle düşünelim; her bebeğin midesi kendi avucu kadardır. Bu sebeple az yemesi yeterlidir. Anneler bazen kâse dolusu yemek hazırlar ve özenle hazırladıkları bu yemeği bitirmesi için bazen bebeğini zorlar. Bu zorlamalar çoğu zaman bebeğin midesine fazla geldiği için kusma ile sonuçlanabilir. Anneler bebeklerinin istedikleri miktarı bitirmelerini isterler ve bu miktarı bitirmediklerin bebeklerinin aç kaldığını sanırlar. Bu tutum çok yanlış bir tutumdur ve zamanla bebeğinize yaptığınız bu yemek katkısı/baskısı yemek fobisine dönebilir. İlerleyen dönemlerde çocuk her şeyi reddetmeye başlayabilir.

Peki, Ne Yapılabilir?

Yemek yeme probleminin ileride daha büyük sorunlara yol açmaması ve bu gibi durumların ortaya çıkmaması için özellikle annelerin şunu kendilerine hatırlatması ve kabullenmesi gerekir: bebekler acıkınca mutlaka yemek yerler. Bebeğinizi yemediğiz zaman zorlamamak gerekir. Hatta bebeğiniz ilk kaşıkta dahi red ediliyorsa bebeğinizi zorlamamanız ve beslenmeyi kesmeniz gerekebilir.

Tv Karşısında Yemek Yedirme Doğru Mu?

Ebeveynler bebeklerinin ya da çocuklarının yemek yememe problemini bazen o kadar büyük sorunlar haline getirirler ki; çözümü televizyon ya da tablet karşısında ellerinde kâse ile yemek yedirmeye zorlamaya kadar gidebilir. Bebeklerinin televizyon ya da tabletten izledikleri çizgi filmler ve videolara adapte olmasında fırsat bilerek onlara yemek yedirmeye zorlayan ebeveynler aslında oldukça yanlış bir tutum içinde olurlar. Televizyon ya da tablet karşısında yemek yemeye alışan bebek ya da çocuk sürekli olarak bunu ister ve isteği olmadığında tepkisini yemek yememe olarak gösterir. Ebeveynler bu konuda daha özenli olmalı ve televizyon ya da tablet karşısında yemek yedirmeye çalışmamalıdır.

Bebeğinize Zorla Yemek Yedirmek, İleride Obezliğe Sebep Olur Mu?

Yapılan araştırmalarda küçükken zorla yemek yedirilen bebeklerin bu durum yüzünden mideleri büyür. Mideleri büyüdüğü için de yaşları ilerledikçe obez olma ihtimalleri artmaktadır.