Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Fıstık Yiyin!

Anne adaylarının heyecan içerisinde geçirdikleri hamilelik süreci, anne sağlığı ve bebeğin gelişimi açısından çok önemli bir dönemi ifade ediyor. Bu nedenle anne adayı, beslenme alışkanlıklarında değişiklik yaşamak zorunda. Daha sağlıklı beslenmek için kendisine dikkat etmek durumunda. Bu dönem içerisinde özellikle sigara gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Anne adayı sadece kendi sağlığı için değil, artık bebeğinin sağlığı ve düzenli gelişimi içinde doğru beslenmesi lazım. Alkol vücuttan atılabildiği için kullanımı bazı kadın doğum doktorları tarafından çok az bir düzeyde izin verilebilirken, sigaranın zararının çocuğa etki etme ihtimalinin yüksek olması sebebiyle hiçbir hekim kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Bu anlamda bazı anneler, hamilelik kilolarının artmaması adına diyet yapıyorlar. Bebekleri için sağlıklı ve yararlı olan besinlerin de alınmaması yolunu tercih ediyorlar. Buda hem anne sağlığının bozulmasına hem de bebeğin gelişiminde bazı bozuklukların söz konusu olmasına neden oluyor. Bu dönemde annenin genetik yapısından, beslenmenin kalitesi, stres durumu, uyku ve yorgunluk gibi durumlar, çevrenin temizliği, GDO’lu gıdalar, radyasyon ve benzeri etkenler birçok soruna yol açabiliyor. Bu sebeple anne, beslenmesine dikkat ederek vücut ve bağışıklık direncinin kırılmamasını sağlamalıdır.

Bebek ve anne için fındık!

Bebeğin beyin gelişimi olumlu etkileyen fındık ve kuruyemiş tarzı gıdaların tüketilmesi gerekir. Ancak ailenin fıstığa ve benzeri gıdalara karşı bir alerjisinin olmaması gerekir. Günlük tüketim miktarını da abartmamak lazımdır. 20 evya 25 gram kadar fındık veya diğer kuruyemişler, bebeğin ve annenin daha sağlıklı olmasına imkan tanır. Bebeğin zekasını ve beyin gelişimini etkiler. Anneye enerji verir. Çok fazla tüketilmesi, aşırı kilolara neden olabilir. Ayrıca hiper tansiyon riskini arttırır. Bu nedenle günlük tüketim miktarının aşılmaması gerekir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışması için ne yapmalıdır?

Anne adaylarının hamilelik süreçlerinde yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi, kabızlıktır. Bu durumdan kurtulmak için doğru bir beslenme söz konusu olmalıdır. Bunun için lifli gıdalar tercih edilmelidir. C vitamini, meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bu gıdalar ne kadar organik olursa, o kadar iyi ve anne için sağlıklı olur. Kimyasal girdilerin söz konusu olmadan meydana getirilen gıdalar, anne ve bebek için daha sağlıklı ve besleyici özelliklere sahip olacaktır.