Merak ediyorum çünkü bebeğimi çok seviyorum
Biliyoruz ki bir bayan için çalışmanın en zor olduğu dönem bebeği olduktan sonra işe başlaması ve akşama kadar kendisine, bebeğim bakıcıyla kaliteli vakit geçiriyor mu ? Bebeğime gereken hassasiyet gösteriliyor mu gibi milyonlarca soruyla dolu bir gün geçirmesi. Çalışan annelerin uykularını kaçıran işlerine gerektiği gibi adapte olamamalarını sağlayan bebeğim bakıcısıyla mutlu mu sorusunun cevabı anneler için çok önemli.
Bebeğime kim baksın 
Çocuk pedagoglarının bu konudaki önerisi öncelikle aileden birisinin bakması tabi ki. (Anneanne, babaanne, teyze gibi) Ne yazık ki günümüz şartlarında bu fazla mümkün olmuyor. İşte  tam da burada annede huzursuzluk başlıyor. Pedagoglların ikinci önerisi bakıcının çocuk gelişimi konusunda eğitim almış olması, bu da mümkün değilse bebeğe anne sevgisini aratmayacak kadar sevgi dolu bir bakıcı ile çalışmaktır.
Bebeğimi bir başkasına bırakarak doğru mu yapıyorum?
Sevgili anneler bugün sizlerle içinizin rahat etmesi ve kaygısız bir gün geçirmeniz için bakıcıda ki birkaç olmazsa olmazları paylaşacağım. Bebeğinize bakacak kişiyle görüşürken bebeğinizde yanınızda olsun çünkü bebeğinizin bakıcıya karşı tavrı (bakıcıdan elektrik alması )çok önemli, inanın bebekler çok iyi vakit geçirebilecekleri kişiyi hissediyor. Bebeğinize bakacak kişinin bebeğinizin yaramazlıklarına, taşkınlıklarına göstereceği sabrı, bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyecek oyun kurma kabiliyeti, güzel konuşması, temiz olması bebeğe gereksinimini karşılayacak düzeyde sevgi ve şefkat göstermesi de olmazsa olmazlardan tabi ki. Özellikle 2 -3 yaşındaki çocukların bitmek tükenmek bilmeyen koşuşturmalarına, oyun isteklerine ayak uydurabilmesi için bakıcının yaşlı olmaması en fazla 45 gibi olması gerekiyor. Televizyonu açarak akşama kadar çizgi film izlettirmemesi, çocukla çocuk olarak ona dolu dolu vakit geçirmesini sağlayacak düzeyde birisinin olması da unutulmamalı.
 Eğer iki kardeşe bakılacak ise kardeşleri birbirleri ile asla kıyaslamaması, kardeşin yapıyor da sen neden yapamıyorsun tarzında kardeş kıskançlığını körükleyecek şeyleri yapmaması gerektiği belirtilmeli, bakıcının da bu konuda hassasiyet göstermesi ısrarla istenmelidir. Psikolojik problemleri, bulaşıcı hastalığı olup olmadığı araştırılmalı, en önemlisi bebeğinize sık sık sevgiyle içtenlikle sarılacak biri olmalı.