Yeni anne olanlar için en stres verici ve düşündürücü durumlardan birisi, bebeğin sağlığıdır. Anne olarak bebeğin gelişimi ve sağlığı konusunda ilk sorumlu kişisiniz. Buda bebeğin her hareketinin takip edilmesi ve tepkilerinin ne anlama geldiğini takip etmeniz anlamına geliyor. Yeni doğan bebeklerde var olan refleks hareketlerinin de bebeğin sağlığı için takip edilmesi gerekir. Eğer refleks hareketlerinde bir bozulma veya hiçbir tepki söz konusu değilse, sinir sistemiyle alakalı problemler söz konusu olabilir.

Arama ve emme refleksi…

Yeni doğan bebeklerde en önemli refleks olarak arama ve emme refleksini söyleyebiliriz. Bebeğin memeyi bulmasını sağlayan refleks, bebeğin yanağına dokunulduğunda yüzünü dönmesi, ağzını açması ve memeyi aramaya başlamasıdır. Memeyi bulan bebek, sıkıca ağzına alır ve emmeye başlar. Emme refleksi de bu şekilde meydana gelir. Bebek uyurken de bazen emme refleksini çalıştırır. Eğer bebeğin ağızdan beslenmesinde maniler varsa, bu durumda anne adayı refleksi çalıştırmak için emzik kullanmalıdır. Bebekler için en önemli refleksin emme ve arama olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Eğer bebekte bu refleksler yoksa, bazı durumlardan şüphelenmek gerekir. Bunların başında beyin sapında meydana gelen doğumsal bozukluklar, oksijensizlik, travma veya sinir sistemini etkilemiş olan ağır travmalar, şüphelenilmesi gereken durumlar arasındadır.

Yakalama refleksi…

Yeni doğan bebeklerde en çok görülen refleks durumlarından birisi de budur. Önemli diyebileceğimiz refleks, bebeğin eline dokunulduğunda onu sıkması ve tutmasıyla alakalıdır. Bazı bebekler, eline gelen cismi sıkar ve aynı zamanda kendi gövdesine doğru yaklaştırmaya başlar. Bu refleksin görülmediği bebeklerde, beyin zedelenmesinden şüphelenilmesi gerekir.

Basma refleksi

Bebeğin koltuk altlarından tutulması halinde yürüme pozisyonuna getirilmesi ayak reflekslerini çalıştırır. Bebek adım atıyormuş gibi davranır. Bazı bebeklerde ayaklar tam yere basarken, bazılarında ise sadece ayak uçları yere basar. Erken doğmuş çocuklar genellikle bu hareket gerçekleştirildiğinde ayak uçlarını kullanırlar. Zamanında doğan çocuklar, ayaklarını tam yere basarlar.

Tonik ense refleksi

Bebeğinizin yatması sırasında meydana gelen reflekstir. Yatış sırasında bebeğinizin kafasını aniden bir bölgeye çevirdiğinizde, kol ve bacakları aynı yöne doğru gerilecek veya kasılacaktır. Bu refleks doğumdan 3 veya 4 hafta sonra daha da belirginleşir. 3 veya 4 aya kadar aynı tepkiler söz konusu olabilir. Bazı bebeklerde bu tepki, 2 yıl kadar olabiliyor. Ama daha fazla süre içerisinde aynı tepinin verilmiş olması, bazı beyin hasarının söz konusu olduğunun alameti olabilir.

Aksırma refleksi

Bebeklerin hava yollarını açması için söz konusu olan reflekstir. Aksırma sayesinde bebek, üst hava yollarını açar. Öksürme ile de alt solunum yollarının açılmasını ve temizlenmesini sağlar. Bu refleks yaşam müddetince devam eder.

Söz konusu refleksler, bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda bir nedendir. Annenin bebeğinin hareketlerini takip ederek, anormal durumları tespit etmeli ve doktoruna danışmalıdır.