Bebek Odası Hazırlığı Yaparken, Anneler Bunlara Dikkat Etmeli

Oturduğunuz apartman dairesinin bir odasını bebek odası haline getirecekseniz, bu hazırlıkları yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Bebek için, evinizin en havadar ve en sakin odasını ayırmaya çalışınız.

Odayı hazırlarken, bebeğin o oda da kendine özel bir oyun alanının bulunacağı, çoğunlukla orada emekleyip, orada yürümeye başlayacağı günleri düşünün. O zaman geldiğinde, odası bebeğin kendi dünyası olacaktır. Orada bebeğe zarar verecek hiçbir şey bulunmamalı, köşeleri çok keskin bir masaya çarpmadan oynayabilmeli, duvarların rengi çok sıkıcı olmamalıdır. Ellerine, dizlerine bir şey batma korkusu olmadan yerde sürünebilmelidir. Bebek odası nasıl hazırlanır? sorusunun cevabı aslında ayrıntılarda gizlidir.

Bebeğin odasında bulunacak her şey sağlam, ve tehlikesiz olmalıdır. Yıkanabilir ve çıkartılıp temizlenebilen tekstil malzemeleri kullanılmalıdır. Toz yuvası olabilecek yün halı ve biblo bulundurulmamalıdır.

Odanın döşemesi

Mümkünse bebek odası yer döşemesi, silinebilir bir kaplamadan yaptırılmalıdır.Ya da parke yapılmalı, çocuğun odasına büyük halılar koyulmamalıdır. Yeni yürümeye başlayan bebeğin ayağı bunlara takılır, sık sık düşmesine sebep olur.

Duvarlar

Duvarlar da silinebilir boya veya duvar kağıdı kullanılmalıdır. Bunların pek çok çeşitleri var. Eğer illa ki duvar kağıdı kullanılacaksa, duvarları en az bir metre yüksekliğe kadar boyanmalı, yukarısı kağıtla kaplanmalıdır. Bebekler duvarlara yazı yazılabileceğini oldukça çabuk keşfederler ve hemen uygularlar.Bebek odası duvarları, soft renklerde tercih edilmelidir.

Renkler

Duvarlarla tavan ve zemin arasında tok, dinlendirici bir renk ahengi kurmağa çalışınız. Çevresinde baştan başa resimlerle kaplı duvar görmek çocuğun gözlerini yorar. Koyu renkler ve çok desenler kullanmaya özen göstermek gerekir. Mutlaka motifli veya figürlü kağıt kullanılmasını istiyorsanız, bunları sadece bir veya iki duvara uygulayınız. Diğer duvarları uygun renge boyayınız.

Odanın ısı derecesi

Yeni doğan bebekler, soğuğa ve ısı değişikliklerine karşı çok hassas olurlar. Bebeğin bulunduğu odada ısıyı devamlı olarak 21-23 derece arasında bulundurulmalıdır. Bebek odası ısı derecesi kontrolü için, odanın bir köşesine termometre asılabilir.