Bebeğinizin Zekasını Nasıl Geliştirirsiniz?

Bebeklerin zeka düzeylerinin iyi olması, geleceklerinin de parlak olabileceğini göstermektedir. Zeka düzeyi düşük olan çocuklarda topluma uyum sağlama deneyimi daha sorunlu olmaktadır. Zeka sadece genetik faktörlere bağlı olarak tayin edilemez. Kişi yaşamı boyunca zekasını ilerletme becerisini gösterdiği vakit, hayatını istediği gibi yaşayabilir. Bebeklerinde zeka düzeylerinin gelişmesi için yapılacak bazı egzersiz ve uygulamalar vardır. Annenin bunlara dikkat etmesi halinde, zihinsel gelişimini yaşamaya başlayan bebeğinin daha iyi bir zekaya sahip olmasını sağlamış olur.

Ne yapılması gerekir?

 • Yapılan araştırma ve incelemelere göre bebeklerin zekasını etkileyen önemli bir faktör, anne sütüdür. Anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka seviyeleri, mama ile beslenenlere oranla daha ileri düzeydedir. Buradan anlaşıldığı üzere bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerekir. Sonraki aylarda da anne sütüne devam edilmesi ve ek olarak değişik gıdalar bebeğe yedirilmesi gerekir. Zeka düzeyini doğrudan etkileyen bu durumun tatbik edilmesi şarttır.
 • Yine bilimsel araştırmalar, anne sıcaklığı ve şefkatiyle büyüyen bebeklerin daha zeki olduklarına yöneliktir. Bakıcı veya anneanne, babaanne yanında büyüyen bebeklerin zeka seviyeleri daha düşük izlemektedir.
 • Televizyona bağımlı bebeklerde, bazı hastalılar ve zeka geriliği söz konusu olmaktadır. Otizm, zeka geriliği ve dikkat dağınıklığı bunların başında gelmektedir. Anneler veya bakıcılar bebekleri susturma amacıyla televizyon önüne oymaktadır. Bunun bir uyuşturucudan farkı olmadığının bilinmesi gerekir. Bebeğin öğrenme dürtülerinin de bozulmasına sebep olur.
 • Sinir hücrelerinin gelişmeye başladığı bebeklik döneminde, çok farklı görsel, işitsel ve dokunsal uyarılarla bebeğin dikkatinin çekilmesi gerekir. Anne bunun için değişik sesler, dokunma hareketleri, görsel resimlerle bebeğin dikkatini çekmeyi sağlamalıdır.
 • Bebeğin beşiğinin üzerine renkli ve oynayan oyuncakların asılması gerekir. Bu zengin bir uyarıcı kitlesinin bebeğin dikkatini çekmesini sağlar.
 • Annenin bebekle göz teması kurması gerekir. Masaj yapması ve aynı zamanda ninni söylemesi bebeğin zekasını geliştirecektir.
 • Bebeği ağlamadan ve istek duymadan emzirmemek gerekir. Ağlama ve istek duyulmadan beslenen bebekler de kişilik bozukluğu meydana gelmektedir. Hazırcılık ve tembellik bu durumlardan birisidir.
 • Bebeğin özellikle omurilik bölgesine yapılan masajın zeka gelişimine etkisi büyüktür.
 • Müzik veya konuşmaları çokça dinleyen bebekler, daha erken zamanda akıcı şekilde konuşurlar. Daha farklı kelime dağarcığına sahip olurlar. Zekaları daha çok gelişme gösterir. Farklı seslerle bebeğinizi muhatap ederek, zekasına destek olmanız gerekir.
 • Özellikle coşkulu konuşmalar, bebeğin duygusal hareketliliğini hızlandırır. Onu cesaretli kılar. Zeka gelişimini destekler.
 • Kısa ve tekrarlanan ifadelerle, bebeğinizin dil gelişimine de destek olmalısınız. Böylece zeka gelişimi de hızlanmış olacaktır.