Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebeklerin eğlendiklerini ve güldüklerini görmek, bir annenin en büyük heyecanını ifade eder. Bu bakımdan anne, bebeğinin mutlu olması ve ağlamaması adına onunla sürekli ilgilenir, oyun oynar ve ilgilenebileceği oyuncakları kendisine sunar. Annenin bebekle ile bu şekilde iletişim kurması, aralarındaki bağlantı ve sevginin daha da ziyadeleşmesini sağlayacak bir durumu ifade eder. Bunun için anne adayları, bebekleriyle daha iyi zaman geçirebilecekleri oyunları ve oyuncakları satın alabilirler. Ancak bebekler için alınabilecek oyuncakların zararlar doğurmaması gerekir. Oyuncakların bazılarında yer alan kimyasal bir takım maddeler bebeklere zarar verebilir.

Bebekler ellerinde bulunan her nesneyi ağza götürme ve keşfetme arzusuna sahiptir. Bu nedenle bilinçsiz ve şuursuz bir şekilde alınan oyuncaklar, bebekler için öldürücü bir nesne olabilir. Anne adaylarının Çin üzerinden gelen oyuncaklara karşı bilinçli olması gerekir. Çin üzerinden gelen ucuz ve zararlı oyuncaklar, bebekleri ve çocukları tehdit etmelidir. Lisansı olmayan ve kimin ürettiği belli olmayan oyuncakların alınması tercih edilmemelidir. Lisanlı ve kimyasal madde kullanılmayan oyuncakların tercih edilmesi gerekir. Bebekler için küçük oyuncakların tercih edilmesi de doğru değildir. Aynı zamanda üzerinde küçük ve kopabilecek aksesuarlar veya süsler olan oyuncaklarda tercih edilmemelidir.

UNICEF standartlarında üretilecek oyuncaklar, bebekler için ideal bir nesne olabilir. Bu bakımdan anne adaylarının UNICEF standartlarında üretim yapan markaların oyuncakları tercih edilmelidir. Anne kontrolü altında bebeklerin oyuncaklarla ilgilenmesini sağlamalıdır. Yalnız başına eline oyuncakların verilmesi doğru olmayacaktır. Bebeğinin duyma, görme ve tutma fonksiyonlarının gelişmesi için bebeğiyle oynamalı ve onu zevk alıcı oyunlar içerisine sokmalıdır. Annesiyle kuracağı iletişim ve irtibattan çok fazla mutlu olan bebekler, sevgi bağlarında gelişme yaşarlar. Bu nedenle anne, bebeğiyle sürekli bağlantı içerisinde olmalıdır. Tutma ve dokunma fonksiyonlarının ilk olarak gelişmeye başlaması, her şeye dokunma ve sıkma meraklarını arttırır. Annesinin elini, yüzünü ve bacaklarına dokunmak isteyen çocuk, keşif ederek daha fazla bağlılık gösterir. Oyuncaklar da bunun gibi tutma fonksiyonunu gelişmesini sağlayacak bir nesnedir.