Ayak Sağlığıız ve Ayakkabının Önemi

Ayaklarımızda 26 kemik, 35 eklem, 100’den çok da bağ vardır. Ayaklarımızı özellikle beden ağırlığımızı taşımak, yürürken ve koşarken kendimizi dengelemek için kullanırsak da, insanlar, ellerini kullanmadan ayaklarına daha büyük beceri kazandıracak biçimde eğitilebilir, hattâ ayaklarıyla yazı yazmayı, resim yapmayı öğrenebilirler. Ayaklarla ilgili sorunlar, çocukluk dönemi kadar eskilere dayanıyorlarsa kolay kolay düzeltilemedikleri için, büyümekte olan çocuğunuzun ayaklarının uygun biçimde gelişmesine olanak sağlamanız, son derece önemlidir.

Bebeklerde Ayakkabı Seçimi

Ayaktaki küçük kemiklerin, kasların, kirişlerin ve bağların serbestçe gelişebilmesi için, çocuğun ayağı hiçbir zaman sıkışık durumda olmamalıdır. Bu yüzden, bebeğiniz henüz minicikken giydirdiğiniz, ayakları da içine alan tek parçalı tulumların çok dar olmamasına dikkat edin. Küçük yaştaki çocukların ayaklarına tam uygun ayakkabı giymeleri çok önemli olduğundan, çocuğunuz ayakkabı giymeye başladığı zaman, iki ya da üç ayda bir, ayaklarının enini ve boyunu mutlaka ölçtürün.

Ortopedik Bebek Ayakkabıları ve ayak sağlığı

Ayakkabıları böylesine önemli olduğundan, öbür mağazalardakine oranla daha pahalı olmalarına karşın, nitelikli ortopedik mal satmakla ünlü mağazalardan almanız ve çocuklarınızın ayağına uymamaya başlar başlamaz bunları ortalıktan kaldırmanız, son derece önemlidir. Ayrıca, bebeklerin ve çocukların, ev içinde ve hava uygun olduğunda bahçede elden geldiğince yalınayak dolaşmaları, ayaklara son derece yararlıdır.

Bazı ayakkabılar, çocuğun ayağına uyacak biçimde yapıştırılabilen “atkılarla bağlanır: Ayak büyüdükçe, atkı biraz daha gevşetilebilir. Ayakkabıları atkılı da olsa, ayak parmaklarını acıtmaya (vurmaya) başlar başlamaz, çocuğunuzun ayakkabılarını değiştirin.

The post Bebeklerde Ayak Sağlığı ve Ayakkabı Seçimi ! appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.