Bebeklerde Oluşan Bereler ve Çürükler Nelerdir

Bereler ve çürükler, deri altındaki küçük damarların yırtılarak kanaması sonucunda oluşur. Kan, birikerek kurur ve beden tarafından yeniden geri emilirken, bere ya da çürük herkesin tanıdığı biçimlerini alır: Mor renkten, yeşilimsi sarıya dönerek, sonunda bütünüyle kaybolur.

Bütün çocuklar büyümeleri sırasında zaman zaman yere düşer, bir yerlerini berelerler. Çoğunlukla “iyileştirici bir öpücük“ten başka bir tedavi gerekmez. Ama deri kopmuşsa, biraz daha fazla özen gerektirir.

Tırnağın altındaysa..

Bere ya da çürük, bir el tırnağının ya da ayak tırnağının altındaysa ve çok ağrıyorsa, doktora bu tırnağının çıkarılması gerekip gerekmediğini sormanız yararlı olur; ama genellikle çıkarılması gerekmez. Kafatası, kaburgalar, kollar ve bacaklar üstündekiler gibi kemiğe yakın olan bere ve çürüklerin, alttaki kemiğin kırık olup olmadığını anlamak için iyice muayene edilmeleri gerekir.

Bereler ve çürükler her annede telaş uyandırabilirler; oysa meraklı küçükler çevrelerindeki dünyayı “keşfe” başladıkları zaman, çok sık rastlanan, “doğal” sayılabilecek şeylerdir.

The post Bebeklerde Bereler ve Çürükler ! appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.