Bit nasıl temizlenir?

Bit temizliğinde ilk müdahale;

Saç bitinin ilk belirtisi kafada kaşınma ile başlar. Kaşıntı sonucu deride kızarıklıklar ve yaralar oluşur.

Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin etmelisiniz.

Satın aldığınız bit ilacını, kullanım kılavuzuna göre uygulayın. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulamazsınız.

Bitten kurtulmak için en önemli tedavi genel temizliktir.

Evdeki tüm aile bireyleri sizinle aynı zamanda tedavi görmeliler. Malum bit çok çabuk üreyen bir canlı olduğundan, evde yaşayan tüm bit ve sirkelerden kurtulmak gerekir.

Evdeki tüm elbiseler, iç çamaşırlar , yastık yorgan ve özellikle banyo havlular en az 60 derecede yıkanmalıdır. Hatta çocuklarınızın tüylü oyuncaklarını bile yıkamalısınız.

60 dereceye dayanamayacak eşyalarınızı hava almalarını engelleyecek plastik bir torba içinde en az 14 gün muhafaza etmelisiniz. Ve ya en az 24 saat derin dondurucuda bekletip bitlerin ölmesi sağlanmalıdır.

Yıkanması güç olan halı , battaniye, döşek ve koltuk takımları gibi büyük eşyalarınızı elektrikli süpürge ile iyice çektirin.

Saç fırçaları ve taraklar, en az 54 derece sıcaklığında kaynar suyun içinde, 10 dakika bekletip temizlenmeli.

Bit yumurtası ve sirke temizliği çok önemli.

Bit yumurtasının diğer bir adıda sirkedir. Sirke saça yapışır ve yıkama ile temizlenmesi zordur. Bu durumlarda özel bit tarağı kullanarak yok edilmelidir. Sirkenin yumuşaması için elma veya üzüm sirkesini, su ile karıştırarak saçlarınızı durulayabilirsiniz. Uyarı: sirke saç derisinde yanma hissi oluşturabilir.

Alternatif olarak saçlarınıza saç kremi sürüp bit tarağı ile tarayabilirsiniz. Taradıktan sonra durulayıp temizleyin.

Bitten kurtulma işlemi ancak sirkeleri de temizledikten sonra başarılı olur.Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir.