Çıngırakların Bebek Gelişimine Katkıları

Yeni anne baba olmuş tüm çiftler için ailelerinin minik üyesine en iyi ve doğru şekilde bakmak büyük önem taşır. Bebek ve çocuk deyince akla gelen ilk şeylerden biri oyuncaklar. Peki, bebeğiniz için aldığınız oyuncakların faydaları hakkında bilginiz var mı?

Çıngıraklar bebekleri eğlendiren basit birer oyuncak olmanın çok ötesinde gelişimlerine ciddi katkı sağlayan objelerdir. Doğdukları andan itibaren her ne kadar duymaya ve görmeye başlasalar da bu duyuları tam gelişmiş durumda olmayan bebekler için çıngıraklar duyma duyularının gelişmesine yardımcı olan oyuncaklardır.0-3 aylık bebeklerin bu oyuncaklarla oynaması yalnızca duymayı değil el denetimi sağlamayı da öğrenmeleri açısından son derece faydalıdır. Ayrıca el ve göz uyumunun gelişimine de katkı sağlayan çıngıraklar tüm bu nedenlerle bebeklerin ilk ve en faydalı oyuncaklarından biridir.Canlı renklerde olan çıngıraklar bebeklerin dikkatini daha çok çekeceğinden renkli çıngırakları tercih etmek yerinde olacaktır.

Çıngırak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin ellerine geçen her objeyi ağızlarına götürmeleri normal bir davranıştır. Bu nedenle bebeğiniz için çıngırak seçerken sağlıklı materyallerden üretildiklerinden, kimyasal boya içermediklerinden emin olmalısınız. Ayrıca küçük, birbirinden ayrılabilen parçalardan olmaması da bebeğin çıngırağı parçalayıp istenmeyen parçaları yutmaması açısından son derece önemli. Elbette yumuşak olmasına da özen göstermelisiniz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak alacağınız bir çıngırak hem bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak hem de onu çok eğlendirecektir.