Yaklaşık on iki çocuktan biri solaktır ; ama bunun nedeni bilinmemektedir. Bilinen tek şey, solak olan çocukların bu eğilimini değiştirmeye çalışmamak gerektiğidir.

Bazı kişilerin neden sol ellerini kullanmaya eğilimli oldukları henüz bilinmemektedir. Uzmanlar, bu seçimin taklit, yani öğrenme sonucu mu ortaya çıktığını, yoksa kalıtımsal mı olduğunu aydınlatamamışlardır. Biri sağ, öbürü sol ellerini kullanan tek yumurta ikizleri gibi durumlar, sorunun çözümünü daha da karmaşıklaştırmaktadır.

Yaklaşık 30 aylık oluncaya kadar bebekler, her iki ellerini aşağı yukarı eşit bir biçimde kullanırlar ve bir şeyi tuttukları zaman kolayca bir ellerinden öbürüne geçirebilirler. Özellikle bir eli daha çok kullanmaları daha sonra gelişir. Buna karşılık, az sayıda şanslı bebek de, yaşamları boyunca her iki ellerini aynı kolaylıkla kullanmayı sürdürürler.

Solaklığın Anlaşılması !

Aslında, solaklık konusunda uzmanların ilgisini çekmeyi sürdüren pek çok yanıtlanamamış soru vardır. Söz gelimi gerek sanat, gerek bilim dehaları arasında, “sıradan” insanlara oranla solaklık neden daha yaygındır. Pekiyi neden suçlular arasında, zor bir doğumla dünyaya gelmiş çocuklar arasında da daha  fazladır? Araştırmalar sürmekteyse de, kesin yanıtlara ulaşılabilmesi için daha çok zaman geçmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Çocuğunuzun, kullanmak için hangi elini seçmeye yöneldiğini çok erken anlamanın bazı yolları vardır. Bebeklerin çoğu, önce “kullanmaya eğilimli oldukları ellerin” uzatırlar; ama birçok bebekte, bu konuda herhangi bir eğilim görülmez: Bazen bir, bazen de öbür ellerini uzatırlar. Bununla birlikte, çocuğunuz  iki yaşına bastığında, sol elini mi, yoksa sağ elini mi kullanacağını anlamaya başlayabilirsiniz.

Bir bardağı almak için, fasulye gibi küçük taneleri tutmak için, yapı oyuncaklarının taşlarını ve yap-boz oyunlarının parçalarını yerleştirmek için hangi elini kullandığına dikkat edin. Bu arada, birçok işte hem sağ, hem de sol elini aynı beceriyle kullanması olasılığı bulunabileceğini unutmayın.

Çocuğunuzda aşağıdaki becerileri deneyerek, hangi eğiliminin ağır bastığını gözlemleyin ;

El eğilimi için: Bir daire ya da bir dörtgen gibi kolay bir şekil çizip, kopya etmesini söyleyin. Ayakkabıların tozunu aldığınız ya da cilaladığınız sırada, kağıt keserken, bir oyuncağı kurarken, bir zarfı posta kutusuna atarken size yardım etmesini isteyin.

• Göz eğilimi için: Bir kartonu yuvarlayıp dürbün yaparak, nasıl bakılacağını gösterin; sonra “dürbün”ü hangi gözüne götürdüğüne dikkat edin.

Kulak eğilimi için: Bir kol saati ya da bir masa saatini yüzünün karşısında tam ortada tutarak, “tiktak“larını dinlemesini söyleyin. Hangi elini kullanma eğilimi ağır basıyorsa, saate, ters kulağını çevirecektir.

Ayak eğilimi için: Ona bir top yuvarlayarak, tekme atmasını söyleyin. Sağ elini kullanma eğilimli çocuğunuzun sol gözünü, sol kulağını ya da sol ayağını kullandığını (sol elini kullanma eğilimli çocuğunuzun da tersini) göreceksiniz.

Solaklıkları iyice yerleşmiş kişilerde, her iki eli çeşitli işlerde kullanma becerisi, bu konuda bilinçli bir çalışma yapmamış olmalarına karşın, ömür boyu sürebilir. Klasik bir örnek, raketi gerek sol, gerek sağ eliyle aynı ustalıkla kullanıp, bir elinden öbür eline geçirerek birçok gereksiz koşuşturmadan kurtulan tenisçidir.

Çocuğunuz üç ya da dört yaşına gelince, sağ elini mi. yoksa sol elini mi kullandığı açık olarak ortaya çıkar ve sonra da büyük olasılıkla ömür boyu böyle sürüp gider.Bazı araştırmalar, sol ellerini kullanan çocukların, geç konuştuklarını, aralarında başka öğrenme ve davranış sıkıntılarına daha çok rastlandığını göstermiştir; ama solaklık ile bu sıkıntılar arasında gerçekten bir ilişki bulunup bulunmadığı, henüz tam olarak aydınlatılamamıştır.

Mesleklerinin en üst basamaklarına ulaşmış pek çok kişinin solak olması, gerçekten ilgi çekici bir konudur. Bu durumu, dünya ölçeğinde ünlü sporcuların birçoğunun solak olduğunu ortaya koyan istatistikler de yansıtmaktadır.

En ünlü erkek tenisçilerden Jimmy Connors.

Uluslararası tenisin bir başka yıldızı, John McEnroe.

Söz konusu kesin sonuçlu olmayan araştırmalar bir yana, çocuğunuzun sol elini kullanıyor görünmesi nedeniyle konuşmada ya da okulda sorunlarla karşılaşacağını düşünmeniz yanlış olur. Solak çocukların çoğu, okulda ve daha sonraki yaşamlarında, uzun süreli hiçbir güçlükle karşılaşmazlar.

Okuldaki Durum !

Gene de çocuğunuzun solak olması, okula başladığında bazı küçük sıkıntılarla karşılaşmasına yol açabilir. Bir kalemi rahatça tutması öbür çocuklara oranla daha uzun sürebileceğinden, yazmayı öğrenmesi de biraz daha uzun zaman alabilir. Bu yüzden, çocuğunuz solaksa, okula başladığında bunu öğretmenine söylemeyi unutmamanız çok iyi olur.

Soldan Sağa

Çocuğunuzu, elinin yazdıklarını görmesini engellemesinden kurtarmak için, kâğıdı ya da defteri sağ tarafa (sağ elini kullananlar için sol tarafa) yatık tutarak yazmaya alıştırmaya çalışın.

Kalemi “çekmek“ten çok “itme‘nin hafif güçlüğünden kaçma olanağı yoktur. Bunun nedeni dillerin çoğunda yazının soldan sağa yazılmasıdır.

Çocuğunuzun yazdığı sırada ne yazdığını görebildiğinden emin olmak için, kalemi, ucundan en az 3, hatta 4 cm uzaktan tutmaya alıştırmaya çalışın. Bu tutuş, aynı zamanda, tükenmezkalem lekesi dolu sayfaları da önleyecektir.

Solak çocuğum için satın alabileceğim özel yapılmış eşyalar var mı?

Batı ülkelerinde, solak bir çocuğun çok daha rahat kullanabileceği makas, vb. aletler geliştirilmiştir. Ama bunlar henüz ülkemize gelmemiştir, belkide araştırılırsa bulunabilir.

Çocuğumu sol eli yerine sağ elini kullanmaya yönlendirmeye çalışmamın yararı var mı?

Hayır. İşi böyle çözmeye çalışmak, çocuğunuzun sağ elini mi ya da sol elini mi kullanacağı konusunda hemen hiçbir etki yapmaz.

The post Çocuğunuz Solak ‘mı ? Kimlere Solak Denir ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.