Çocuklarda Tırnak Yaralanmaları Ezilmeler ve Çürümeler

Çocukların, ayak tırnakları altındaki deriyi, ayaklarına ağır bir şey düşürerek ezmelerine oldukça sık rastlanır: Ayaklar sinirler bakımından çok zengin olduklarından, bu durumda çocuğunuzun canı çok yanar. Tırnak altındaki deriyi kanatacak biçimde ayağını bir yere vurursa da, ezilen alan hareketsiz tırnağın altında şişeceği için, canı gene çok yanacaktır. Ayak parmağını hemen soğuk su akan musluğun altına on dakika kadar tutarak, acısını hafifletebilirsiniz; Akar su, küçük kan damarlarının kapanmasına, yaralı tırnağın altına olabildiğince az kan sızmasına yardımcı olur.

Bu uygulamaya karşın, tırnağın altında çok fazla kan toplanırsa ve çocuğunuz hâlâ sancı çekiyorsa, onu doktoruna ya da bir hastanenin acil servisine götürün. Doktor küçük bir delik açarak kanı boşaltır; böylece basıyı hafifletebilir. Yalnız, bu uygulama ancak, yaralanmadan sonra yaklaşık bir saat içinde yapılırsa, etkili olur.

Çocuklar büyürken, bacakları büyük bir yük altında kalır ve güçlenmelerine oyunlar, egzersizler büyük ölçüde yardımcı olur.

Yerçekimine karşı hareket ediyorsa, kan ayaklardan ve bacaklardan kalbe nasıl dönüyor?

Kan toplardamarlardan kalbe, bir ölçüde toplardamarları kuşatan kasların yaptığı sıkıştırma basıncıyla, bir ölçüde göğüste varolan negatif basınçla, bir ölçüde de uyarıcı bir etkisi olan yürüme ya da koşma eylemi aracılığıyla döner. Çocukların kan dolaşımının iyi olmasına katkıda bulunmak için, hareket etmeleri bu yüzden çok önemlidir.

Pek fazla hareket etmeyen, koşmacalı oyunlar oynamayan, gündüz ve geceleri birçok saatlerini televizyon seyrederek ya da bir köşede oyuncaklarıyla oynayarak, resim yaparak, vb. işlerle geçiren çocuklar, bacakları etkileyen dolaşım sorunlarıyla karşılaşma riski altındadırlar.

The post Çocuk Ayak tırnakları Ezikler Vuruklar ve Çürükler appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.