Çocuk Bakıcısı için Gelecekle İlgili Tasarılar

Hafta sonlarında ya da tatil dönemlerinde çocuğunuzu ya da çocuklarınızı bırakarak dışarı çıkmayı tasarlıyorsanız, düşkırıklığına uğramamak için, bakıcınızı önceden ayarlamaya (özellikle yılbaşı tatilleri ve bayram günleri, bakıcı bulmak güçtür)

Bakıcıların da toplumsal yaşamları olduğunu unutmayın. Her zaman çocuğunuza bakan komşu kızı, hafta sonu gecesi ya da bir bayram günü bu işe pek gönüllü görünmüyorsa, ona her zamankinden biraz daha fazla para ödemeyi önerin ya da bir armağan vereceğinizi söyleyin.

Tatil ya da bayram günlerinde, yakınınızda oturan bir akrabanızın çocuğunuza bakması da, bütün ilgililer için ideal ve ücretsiz bir çözümdür; ama iyi niyetlerini çok sık zorlamamaya bakın.

Güvenilir bir çocuk bakıcısı bulunca, “Eylem planı” çerçevesi içinde belirtilen önlemleri de alırsanız, gözünüz arkada kalmadan, rahatça birkaç saatliğine eşinizle evden ayrılabilirsiniz.

Tatilinizi Mükemmel Yapın !

Gecenizden ya da gündüz gezintinizden en iyi biçimde yararlanmaya bakın; Böylece evinize, çocuk çamaşırlarıyla, biberonlarıyla yeniden savaşa girişmeye hazır dönersiniz.

Bebeğinizi mışıl mışıl uyurken bıraksanız ve uyanmayacağından emin olsanız bile, gerektiğinde kullanılmak için mama dolu biberon, oyuncaklar, alt bezleri ve yedek çamaşırlar bırakın.

Evinizin dört bir köşesini biliyor olsalar da, daha büyük çocuklarınızın da yiyeceklerinin ve oyuncaklarının hazırlanmış olması gerekir. Bakıcıya, onun en sevdiği oyuncakların, yerini gösterin.

Önemli bir nokta da çocuk bakıcısının gereksinmelerini göz önünde bulundurmanızda. Çocuğunuzu yatırdıktan sonra, televizyon seyrederken bir bardak çay ile birkaç bisküvi, ona çok dinlendirici gelebilir.

Anne – baba güvenlik hattı!  Bakıcınız ne kadar iyi ve güvenilir olsa da, acil durumlarda temas kuracağı telefon numarası, ad ve adresleri ona bırakmayı hiçbir zaman unutmayın.

SORULAR VE YANITLAR !

Çocuk bakıcısı gönderen bir şirkete telefon ettim. İstediğim tarihte erkek bir üniversite öğrencisi gönderebileceklerini söylüyorlar. Çouğumu bir erkek bakıcıya bırakmak düşüncesi bana pek güvenilir gelmiyor. Ne dersiniz?

İçiniz rahat etmeyecekse, çocuğunuzu ister erkek olsun, ister kız, bir bakıcıya bırakmamanız gerekir. Ama şirkete telefon eder de, bakıcıyı önceden görmek ister ve gelen delikanlıyla biraz çene çalarsanız, belki de çocuklara alışık olduğunu ve çocuğunuza en az bir kız kadar iyi bakabileceğini anlarsınız.

Evden çıkmadan önce onların rahatça yerlerini almış olduklarını görmek, içinizi rahatlatacak ve sizi evden gizlice sıvışmaktan kurtaracaktır.

Anne – babalar için ;

• Bakıcı için bir şirkete başvuracaksanız, gerek şirket konusunda, gerek gönderecekleri bakıcı konusunda iyice bilgi edinin.

• Genç bir bakıcıyı, kapı çalındığında, açmadan önce dikkatli olması için uyarın.

• Bakıcının sizin nerede olduğunuzu bilmesini ve elinde gerektiğinde temas kurabileceği bir telefon numarası bulunmasını sağlayın.

•  Bir ara eve telefon edip, işlerin yolunda gidip gitmediğini öğrenin.

Siz dışardayken herhalde bakıcı da hoşça vakit geçirecektir (!)

Eylem Planı !

Çocuğunuza bakacak kişi bir şirketten gelecekse, şirketle ve bakıcıyla ilgili her türlü bilgiyi önceden edinin.

Bakıcıya her şeyi hazır edin ve gereksinme duyabileceği her şeyin yerini gösterin; hatta ortaya çıkarın.

Çocuğunuz hareketliyse, bakıcı gereken şeyleri arayacak zamanı bulamayacaktır.

Ücret konusunda önceden kesin olarak anlaşın ve bakıcıdan, alışılmış bakımdan başka şey çocuğunuz uyurken bir bluzunuzu ütülemesi gibi istemeyin.

Çıkmadan önce, çocuklarınızın bakıcıya alışmalarına yeterli zaman bırakın. Ağlayıp duruyorlarsa onları öylece bırakarak çıkıp gitmeyin.

SORULAR VE YANITLAR !

Yaşadığımız kentte, çocuk bakıcısı gönderen bir şirket yok. Ara sıra çocuğuma bakacak birini nasıl bulabilirim?

İşe dostlarınız arasından soruşturarak başlayın. Belki birinin ara sıra çocuklarına bakan ve fazladan bir-iki akşam çalışmak isteyen ya da bir arkadaşını önerecek iyi bir çocuk bakıcısı vardır. Ya da çocuklu bir arkadaşınız, sizin de ara sıra onunkine bakmanız koşuluyla, çocuğunuza bakacaktır.

Komşumuzun kızının, beş yaşında bir kardeşi var. İki yaşındaki oğlumu da çok seviyor. Ara sıra eşimle dışarı çıkarken, oğlumuzu ona bırakmak iyi bir fikir mi sizce?

Neden olmasın? Küçük kardeşleri olan genç kızlar, çocuk bakımına yatkındırlar. Komşunuzun kızı en az 14 yaşındaysa, çocuğunuza bakmak istiyorsa, ailesi de izin veriyorsa, bu işi becerecektir.

The post Çocuk Bakıcısı Sorununuza Kesin Çözüm ! appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.