Çocuğunuzun odasını, kendi yapacağınız güzel bir panoyla süsleyebilirsiniz. Kısa sürede, hiç de masraflı olmayan bir duvar panosu yapmanın yolları.

Sirk hayvanlarıyla süslü bir duvar panosu, çocuğunuzun yatak odasının duvarında gözalıcı bir süs oluşturur; odaya bambaşka bir renk katar. Tek yapacağınız, arka sayfadaki şekilleri kopya ederek, kesip çıkardıktan sonra, bir duvar kâğıdı parçası üstüne yapıştırmaktır.

Ucuza Çıkarmanın Yolları 

Evinizin ya da yalnızca çocuk odasının duvarlarını önceden duvar kâğıdıyla kaplattıysanız, büyük bir olasılıkla, parçalar kalmıştır. Kalmadıysa ya da kalanları attıysanız, duvar kâğıdı satan dükkânlardan, toplardan arta kalmış bir parçayı çok ucuza alabilirsiniz. İstediğiniz gibi bir şey bulamazsanız, renkli desenli ambalaj kâğıdı bile kullanabilirsiniz Bir başka seçenek, renkli ince kartondan ya da elişi kâğıtlarından keseceğiniz şekilleri doğrudan duvara yapıştırmaktır. Keseceğiniz şekilleri önce seloteyple tek tek duvara tutturarak, genel görünüşlerinin nasıl olacağını kontrol edin; beğenmediyseniz yerlerini, alttaki duvara zarar verme korkusu olmadan, dilediğinizce değiştirin. İstediğiniz etkiyi elde edince, her birinin arkasına tutkal sürüp, duvardaki yerine yapıştırın. Kenarlardan taşarak duvarın geri kalan bölümlerini kirletmemesi için, fazla tutkal kullanmamaya dikkat edin.

Şekiller ve Büyüklükleri

Alta ve üste basit, renkli birer kenar şeridi ekleyerek, daha geniş bir parça oluşturabilirsiniz. Verdiğimiz şekilleri pek beğenmediyseniz ya da duvarı hayvan şekilleriyle değil, başka şeylerle süslemek istiyorsanız, kopya e-deceğiniz şekiller için resimli çocuk kitaplarını karıştırabilirsiniz: Çiçekli kenar şeritleri, danseden bebekler, bulutlar, Pamuk prenses ve yedi cüceler, hattâ abecenin harfleri ya da şekilleri. Herhangi bir yerden kopya etmek yerine, armağanları paketlemekte kullanılan koyu, parlak desenli kâğıtlardan satın alıp, şekilleri bunlardan kesip çıkarabilirsiniz.

Yapıştırıcı

Duvar kâğıdı tutkalı, panonuzu yapıştırmak için idealdir. Ayrıca, kırtasiyeciden tüp içinde satılan güçlü bir yapıştırıcı da alabilirsiniz.

Renkli kartonlar

Resim gereçleri satan bir dükkândan ya da kırtasiyeciden, çeşitli renklerde karton alın: Ne çok kalın, ne de tutkal kullanırken kırışacak kadar ince olsun. Tutkalı sürerken yırtılmamasına çok dikkat etmek koşuluyla, elişi kâğıtları da kullanabilirsiniz.

Düz renkli karton ya da kâğıtlar yerine, her yanı küçük desenlerle kaplı bir ambalaj kâğıdı ya da duvar kâğıdı da kullanabilirsiniz.

İşlemi yineleyin

Verdiğimiz bütün şekilleri kullanmak istemezseniz, sözgelimi fil gibi, yalnızca birini seçip, pano boyunca bunu tekrarlayabilirsiniz. Tümü aynı yöne bakan bir fil dizisi ya da birini oluşturan filler sola, öbürünü oluşturan filler sağa bakan iki dizi yapabilirsiniz: Bütün fillerin aynı renkte olması gerekir.

Gerekli Malzeme

Duvar kağıdından 20 cm genişliğinde ve duvarı boydan boya aşacak ya da bütün duvarları çepeçevre dolaşacak uzunlukta bir şerit kesin. Soldaki şekilleri  fil, at, deniz aslanı, yıldız ve top  aydınger kâğıdına ya da ince kâğıda kopya edip, renkli kartonların ya da kâğıtların tersine geçirin. Makasla şekilleri dikkatle kesip çıkarın.

Ya da bir şablon oluşturmak için, şekilleri kalın bir karton üstüne kopya edip, bu şablondan yararlanarak, renkli karton ya da kâğıtları kesebilirsiniz. Bu, istediğiniz şekilleri her kesmek isteyişinizde kopya etmekten daha çabuk olan bir yoldur.

yerleştirip, oluşturduğunuz desen hoşunuza gidinceye kadar yerlerini değiştirin. Sonra birer birer tutkallayıp, yerlerine yapıştırın. Tutkal iyice kuruduktan sonra, panoyu ters çevirip, tutkallayarak, duvara yapıştırın.

The post Çocuk Odası ve Duvar Panosu Hazırlamak ! appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.