Ağlayan çocuk gördüğünüzde kendi duygularınıza hâkim olmakta güçlük çekiyorsunuz değil mi? Üzülmesin, ağlamasın diye elinizden geleni yaparak ağlamalarını susturmaya çalıştığınız gibi bazen ise çocukların ağlamalarına karşı tahammülünüz tamamen tükenmiş de olabiliyor.

Peki, çocuklar neden ağlayarak bir şey ister?

1-Çocuğun bildiği tek yol ağlamaktır!

Düşünseniz ya dünyaya gözlerimizi ağlayarak açıyoruz. Ağlama bizim doğumumuzla başlayan ve yaşadığımız çaresizlikleri dışarıya yansıttığımız en ilkel yol aslında. Bu nedenle bir bebek düşünün; özellikle ilk altı aylık süreci içerisinde her yaşadığı zorluğu ağlayarak ifade eder. Bu normaldir.

2-Bir çaresizliğin dışa vurumudur!

Ağlamak aynı zamanda çaresiz kaldığımız anlarda sığındığımız bir yoldur. Bu açıdan baktığımızda bir bebeğin ve bir çocuğun ağladığı ‘an’lar genellikle çaresiz kaldıkları anlardır. Düşünün ki bir bebek karnı acıktığında bunu nasıl ifade edecek? ‘Benim karnım aç’ diyemeyeceğine göre aslında ağlama eylemi bebeklerin en önemli dilidir.

3-Ağlayarak elde edilen şeyler!

Peki, ağlamak genelde çaresiz kalındığında başvurulan bir eylem ise çocuklar neden bir şey istediklerinde bunu ağlayarak isterler? Çocukların istediği bir şey olmadığında ağlamalarını, hiç anlam verilemeyen ve gözlemlenemeyen ağlamaları ve sakinleştirilemeyen ağlamaları bu işin neresine koyacağız?

Bu noktada fark etmeniz gereken ilk şey; bir çocuğa ağlayarak bir şeyler kazanılacağı ya da elde edileceği bilgisini aslında ebeveynlerin kendisinin öğrettiğidir. Bebeklik dönemi ile başlayan bu süreç ileriki yaşlarda daha da bilinçli bir şekilde yapılır. Ağlarken bebeğinizi sakinleştiremediğiniz anlarda verdiğiniz oyuncaklar nedeni ile daha bebeklik döneminden itibaren ağlamak bebek için bir silah olmuştur.

4-Ağlamak öğrenilmiş bir davranış mıdır?

Eğer bir ebeveyn olarak çocuğunuzun ağlamalarını kandırarak, dikkatini dağıtarak, istediğini uygun olsun ya da olmasın ağlarken eline veriyor olmanız çok ama çok yanlış bir davranış. Bu durum ağlamayı çocuk için öğrenilmiş bir davranışa dönüştüren nedenlerin başlıcaları.

 

Peki, ne yapmalısınız?

Ağlama krizine karşı çözüm aslında çok basit; her koşulda çocuğunuz ağladığı sırada önceliğiniz onu susturmak yerine sakin kalmak olmalıdır. Siz sakin kaldıkça o da sakinleşecektir. Çocuğunuz sakinleştiğinde ise onunla doğru iletişim kurmaya başlarsınız.

Unutmayın önemli olan ağlamaların şifrelerini çözmek!