Kan Kanseri İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi iki aşamada uygulanır. Birincisinde, kan kanserli hücrelerden kurtulmak için, bütün akyuvarları öldürmek hedef alınır ; Bundan sonra, normal kemik iliği büyümeye başlayacak ve yeniden normal akyuvar üretecektir.

Bu yoğun birinci tedaviyi, hastalığın yinelenmesini denetim altında tutmayı amaç alan daha az yoğun ikinci bir ilaç tedavisi aşaması izler ve çocuk, bu aşamada zamanının çoğunu evinde geçirebilir.

KAN KANSERİ IŞIN TEDAVİSİ

Hücrelerin üremesini bastırmak için, bazen ışın tedavisinden yararlanılır. Miktarı çok kesin olarak belirlenmiş ışınlar, yalnızca ışınlara sağlıklı hücrelerden daha duyarlı olan anormal hücreleri etkiler.

Günümüzde ivegen lenf sistemi kan kanseri bulunan çocukların beyin ve omuriliklerine, kan kanserli hücrelerin sinir sistemine yayılması tehlikesini a-zaltmak için, ışın tedavisi uygulanmaktadır.

KAN KANSERİ KEMİK İLİĞİ AKTARIMI

Bazı kan kanseri biçimlerinde, nispeten yeni bir tedavi olan kemik iliği aktarımı uygulanır. Hastalık önce ilaç tedavisiyle denetim altına alınır; sonra bunu, kemik iliğindeki bütün hücreleri öldürmek için uygulanan yüksek dozlu bir X-ışınları tedavisi izler (amaç, aktarımdan önce, bedendeki bütün kan kanserli hücreleri yok etmektir). Sonra bir vericiden genellikle bir yakın akrabadan alınan kemik iliği çocuğa aktarılır.

Tedavi başarılı olursa, kemik iliği hücreleri çoğalır ve yeni bir sağlıklı kan hücreleri üretim sistemi oluşur. Ne var ki, X-ışını tedavisinden sonra, hasta enfeksiyona son derece duyarlı hale gelir ve tedavinin kendisi de yüksek enfeksiyon riski içerir. Dolayısıyla çocuğun mikroptan arındırılmış birimlerde kalmasını gerektirir.

LÖSEMİ HASTANIN GELECEĞİ

Kan kanseri teşhisi koyulan çocuklarda, hastalık hala ciddiliğini korumakla birlikte, tedavide gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar alınmaktadır: İvegen lenf sistemi kan kanserli çocukların kabaca % 25’i, bütünüyle iyileşir. Öbür hastaların çoğunda, hiç değilse yaşamı uzatmak ve acıyı dindirmek olanağı vardır.

ANORMAL HÜCRELER

Normal akyuvarların ömrü birkaç gündür; sonra yerlerini yeni hücreler alır. Kan kanseri bulunan bir çocukta, normal akyuvarlar kadar enfeksiyonlarla savaşma gücü bulunmayan, kemik iliğini tıka basa dolduran ve lenf sistemine, karaciğere, dalağa yayılan aşırı sayıda olgunlaşmamış akyuvar üretilir. Kemik iliğinde hem akyuvar, hem de alyuvar üreten normal üretim etkinliği kesilir.

 

LÖSEMİ SORU VE YANIT

Geçen yıl çocuğumun kalça kemiği kırıldı ve pek çok röntgen filmi çekildiği için, uzun süre X-ışınların etkisinde kaldı: Bu yüzden kan kanseri olması tehlikesi var mı?

Kesinlikle yoktur. Bütün yetişkin çağlarını X- ışınlarıyla çalışarak geçirmiş kimselerde bile, yalnızca küçük bir olasılık artışı olmaktadır. Ara sıra X-ışınları etkisinde kalmadan ötürü kaygı duymaya gerek yoktur.

The post Çocukta Kan Kanseri İlaç ve Işın Tedavisi ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.