Doğum Öncesi Heyecandan Nasıl Kurtulmak Gerekir?

Anne adayları için sancılı ve stresli geçen 9 ay söz konusudur. Artık her şeyin daha güzel ve net olacağı düzleme girilmiştir. Bebeği kucağa alma ve onunla alakalı hayalleri daha gerçekçi yaşama zamanı gelmiştir. Ancak bu durumlara saatler kala anne adayını doğum heyecanı ve stresi sarar. Korkuların giderek artması, bilinmezliğin her geçen saat biraz daha kendisini hissettirmesinden dolayıdır. Bu durumda anne öncelikle doğum olayının her zaman gerçekleşen ve kendisine has bir durum olmadığını anlamalıdır. Başarılı ve deneyimli doktorlar eşliğinde başarılı bir doğrum geçireceğini asla utmamalıdır.

Bebeğiyle ve kendisiyle ilgili yaşadığı kaygıları bir kenara bırakmalıdır. Bu aşamada kadının sevdiklerinin yanında görmesi çok önemlidir. Onlardan destek almalı ve onların destek cümlelerini, sevgi sözcüklerini ve dualarını hissetmelidir. Özellikle eşinin yanında olması gerekmektedir. Sağlıklı bir doğumun gerçekleşeceği ve bebeğe kısa süre sonra kavuşulacağı anlatılmalıdır.

Her şey daha güzel olacak…

Anne adayının korku ve heyecan yaşamasının sebebi, etrafından dinlediği abartılı doğum hikayeleridir. Yanlış bilgiler ve deneyimlerdir. Anne adayı bunları yakınlarından veya komşularından duydukça, kendisi içinde gerçekleşecek o günde kötü şeyler yaşacağını düşünür. Bu tür duyguları üretmesi içinde psikolojik durumu çok uygundur. Stresli ve sıkıntılı geçen gebelik sürecinin sonunda da aynı şeylerin yaşanılacağı anne adayı için bir hakikat gelir.

Bu durumda anne adayının eşi, her zaman aynında olmalıdır. Kendisini doğum sürecinde yaşanılacak durumlardan haberdar etmelidir. Ona destek olmalıdır. Anne adayı, doğum sancılarından çok korkuyorsa, mutlaka epidural doğum veya suda doğum gibi yöntemler düşünülmelidir. Böylece daha rahat ve anne adayının mutmain olacağı bir doğum süreci gerçekleşmiş olacaktır.