Gebelikten Sonra Erkeğe Ne Oluyor?

Hep kadın açısından gebelik ve gebelik sonrası dönem irdelenmektedir. Ancak bu durumdan etkilenen birisi daha vardır ki oda erkek… Erkek olduğu için “dayanıklıdır, her şeyi kaldırır” deyip, çok fazla sorunlarının üzerine düşülmüyor galiba. Ancak erkekte bu dönemi sancılı bir şekilde geçirebilir. Bu durum ruhsal ve bedensel olarak kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilir. Şimdi bu dönemi erkek açısından biraz irdeleyelim.

Cinsellik…

En çok sorunu yaşandığı şey, cinsellik üzerine oluyor. Erkek hanımını rahatsız etmemek adına cinselliği rafa kaldırıyor. Fizyolojik olarak cinselliğin yaşanmasındaki imkansızlık da, erkeğin kendisini kadınından koparmasına ve psikolojik olarak bu durumdan rahatsızlık duymasına neden oluyor. Gebelik sürecinde erkek ve kadın arasındaki dokunma ve muhabbet maalesef sıfıra iniyor. Bu durum bebek doğduktan sonra daha sancılı bir duruma dönüşebiliyor. Halbuki eşlerin karşılıklı muhabbet ve sevgilerinin mahremi olan yatak odalarında, gebelik döneminde bile cinselliklerine devam etmeleri gerekir. Bu cinselliğin bebeğe zarar vermemesi için daha farklı şekilde yerine getirilmesi ve erkeğin, kadının tatmin olması sağlayacak şekilde yerine getirilmesi gerekir. İlişkinin soğumaması adına erkeğin bu durumda biraz daha aktif olması lazımdır.

Kadının doğumdan sonra lohusalık dönemine girmiş olması, erkeğine karşı cinsellik isteğinin azalmasına neden olur. Uzun süre cinsel aktiviteden uzak durulması, gebelikten sonra da sürmeye başlayabilir. Artık ilişkide şehvet rafa kalkmış, şefkat ön plana akmaya başlamıştır. Erkeğin ve kanın yalnız kaldığı oda da, bir de bebek vardır. Anne bebeğe bakmakla yükümlü olduğundan, erkek bir de kendisiyle cinsel ilişkiye girmesini talep edemeyecek duruma geliyor. Tüm bu durumlar eşler arasındaki ilişkinin soğuması anlamına geliyor. Erkeğin cinsel ilişki konusunda kadınına kur yapması gerekir. Çünkü kadın, lohusalık döneminde kendisini iyi hissetmez ve fiziğinin bozuk ve erkeğinin artık onu beğenmediği düşüncesiyle, cinsel aktiviteden kaçıcı pozisyondadır. Bunu önleyecek olan erkektir.

Erkek ilgisini kaybetmeye başlar…

Kadın artık bebeğine ilgi duymaya başlamıştır. Cinsel faaliyetin olmaması, kadının aynı zamanda erkeğini odak noktaya almamasıyla devam etmeye başlar. Bu durum erkeğin psikolojisini iyice harap edebilir. Erkekte cinsel isteksizlik yaşamaya başlar. Merkezde olmayı yeğleyen erkek, bebeğin gelmesiyle artık köşeye çekilmiş baba konumundadır. Doğumdan sonra kadın ve ereğin yaklaşmasını sağlayan etmen, şehvet olmaktan çıkar. Yani birbirlerine olan sevgilerinin artık sebebi ve anlamı değişmiştir. Bebek ortak sevgi ve paylaşımın odağına oturmuştur. Ancak bu durum şehvetin yeniden alevlendirilmesiyle daha sıcak bir hale getirilmek durumundadır.

Sorunlar ortadan kaldırılmalı…

Erkelerin modana kompleksini yenmeleri gerekir. Kimi erkek, hamile kalan eşini kutsamaya başlar. Ona karşı artık cinsellik düşünmez. Buna madonna kompleksi denir. Bazı erkekler ise kadının vücudunda ki değişimleri beğenemez. Bu nedenle cinsel isteksizlik yaşar. Bazı erkekler ise tam tersine, hamile olan kadınını daha çekici bulur. Onunla daha fazla ilgilenir. Eşlerin hayatına giren yeni dönemin en iyi şekilde atlatılması gerekir. Eşler birbirleriyle olan cinsel irtibatlarını yeniden güçlendirme çalışması yapmaları lazımdır. Bunun için yalnız kalacakları ortamın hazırlanması şarttır.