Doğum ve Doğum Sonrası Annenin Durumu

Anne olmanın heyecanı son zamanlarda daha fazla hissedilmeye başlanır. Artık bebeğin doğmasına çok az bir vakit kalmıştır. Bu durumda anne, hangi şekilde doğum yapacağını ve sancılara, acılara nasıl dayanabileceğini düşünerek strese girebilir. Ancak doktorların yaptığı kontrol ve annenin kararı üzerine en iyi yolla doğum gerçekleştirilir. Bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye atacak bir karar, asla söz konusu olmaz. Normal doğum, annelerin doğum sonrasında daha çabuk kendilerine gelebilmeleri için tercih edilmelidir. Normal doğumun epidural yöntemle desteklenmesi, sancısız bir sürecin sonlanmasını sağlar.

Doğum sonrasında durum…

Annenin doğumdan sonraki durumu daha da karmaşıktır. Bu dönemde lohusalık depresyonuna kapılan anneler söz konusudur. Bunun sebepleri arasında birçok etken mevcutken, başlıca etkiler arasında annenin kendisini bebeğine bakmaya hazır hissetmemesi gelebilir. Bunun yanında artık ilgi odağının bebek olacağı düşüncesi, vücudunun bozulmasından dolayı yaşanan kaygılar ve daha birçok ailevi sorun, depresif günlerin başlamasına neden olabilir. Bu dönemin en kısa zamanda sonlandırılması adına, annenin yapması gereken bazı şeyler var.

  1. Bebeğine bakmakla beraber, kendisini ihmal etmeyecek şekilde gününü geçirmeyi yeğlemelidir. Bu bakımdan hafif spor ve egzersiz hareketleriyle gebelik öncesindeki kilosuna gelmeye gayret etmelidir. Bakımına ve giyimine dikkat göstermelidir. Sosyal aktiviteler içerisinde bulunmaya özen göstermelidir.
  2. Eğer sezaryen ile doğum yapılmışsa, spor hareketlerine hemen başlanılmamalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar ve doktor kontrolleri aksatılmadan tamamlanmalıdır. Anne biran önce kendisine gelerek, bebeğine ve güzelliğine zaman ayırmaya başlamalıdır.
  3. Bebeğinin beslenmesinde kesinlikle anne sütünü kullanmalıdır. Zorunlu bir durum olmadıkça, en azından ilk 6 ay içerisinde bebeğin anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için bu durum çok önemli bir durumdur.
  4. Anne sütünün olması adına, emzirme programına dikkat etmelidir. Aynı zamanda beslenmesine dikkat ederek, sütün daha nitelikli olmasını sağlamalıdır. Protein bakımından zengin süt ve süt ürünleri tüketerek, sütün daha iyi olmasını sağlamalıdır. Kafein içeren içeceklerden ve gaz yapan gıdalardan kaçınmaya özen göstermelidir.
  5. Cinsel aktiviteye başlamak için isteksizlik söz konusu olabilir. Bu durumda erkeklerin hanımlarına yardım etmesi gerekir. Kadın, vücudunun bozulduğunu düşünerek, cinsel ilişkiye girme konusunda soğuk davranır. Erkeğin kadına herhangi bir olumsuz durumun olmadığını hissettirmesi, ve ona aşk veya sevgi cümleleri kurması gerekir.
  6. Hamilelikten sonra adet kanamaları söz konusu olmasa da, hamile kalmak mümkündür. Cinsel aktivite sırasında hamile kalmak istemeyen kişilerin bu nedenle korunması gerekir.