Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verirsiniz?

Gebelik süreci içerisinde her anne adayı kilo alacaktır. Ama düzensiz beslenme ve gıda tüketiminde çok fazla aşırıya gitme, normal durumu anormal bir seviyeye taşımaktadır. Bu durum gebeliği daha zor hale getirmekte ve anne psikolojisini daha çok bozmaktadır. Bu nedenle gebelik süreci içerisinde dengeli bir beslenme söz konusu olmalıdır.

Anne gebelik süreci boyunca 10 ile 12 kilo arasında fazlalığa sahip olacaktır. Eğer anne çok zayıfsa, daha fazla kilo alması da söz konusu olabilir. Bunun yanında doğumdan sonra 5 kilo lohusayla beraber bir hafta içerisinde gider. Bebeğe ait olan kilodan anne adayı kurtulmuş olur. Geri kalan kilolar ise, düzenli bir şekilde eritilebilir. Eğer anne adayı gebelik süresi içerisinde dengeli beslenmiş ve aşırı kilo almamışsa, kilo vermesi çok kolay olacaktır. Hatta gebelik süreci içerisinde egzersiz yapan anneler, gebelikten sonra daha hızlı kilolarına veda edebilirler.

Anne adayının öncelikle emzirme programına başlaması, zayıflaması için bir nedendir. Bebeğe vereceği süt, yağların yakılmasını sağlar. Bazı anneler bebeğe verilecek olan sütte azalma ve kalitesizlik söz konusu olacağından dolayı düzensiz bir beslenme işine girer. Bu ise ne süte fayda sağlar, ne de bedene fayda sağlar. Fazla yenen gıdalar, vücutta yağ olarak kalır. Halbuki sütün kalitesi ve miktarı için düzenli beslenmek yeterli olacaktır.

Doğum sonrası beslenmeye dikkat…

Evvela annenin hamur ve tatlı gibi gıdalara elveda demesi gerekir. En azından çok fazla hamur işi tüketmemeye dikkat etmesi gerekir. Gün içerisinde aç kalarak, birden yemeklere abanma gibi bir durum yaşamamaya çalışın. Ayrıca kuruyemiş gibi besleyici gıdalardan da uzak durulmasında yarar var. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Kesinlikle fastfood tarcı yiyecek tüketilmemeli. Bol su tüketilmelidir. Aşırı meyve tüketiminden de geri duyulması gerekir.

Egzersiz…

Hızlı bir şekilde hamilelik kilolarından kurtulmak istiyorsanız, egzersize merhaba demeniz gerekir. Normal doğum yapan hanımlar için bir hafta sonra egzersize başlamaları mümkün olabilir. Ancak sezaryen ile doğum yapan hanımların doktor kontrollerinin iyi olması halinde yapmaları gerekir. Ameliyattan bir ay sonra, kendilerini iyi hissediyorlarsa egzersiz hareketlerine başlayabilirler. Hem yağların yakılması, hem vücudun kuvvetlenmesi ve bozulan karın, basen gibi bölgelerin düzelmesi egzersizle mümkün olabilir.

Egzersiz hareketlerini abartmaya gerek yok. Zorlayıcı hareket yapmamanız daha iyi olacaktır. Mekik çekebiliyorsanız çekin. Ama daha ağırlarını asla denemeyin. Yürüyüş en egzersiz türü olacaktır. Günde yarım saat orta tempo yürüyüşleri yapmak, ideal bir egzersiz olacaktır.