Çocuk gelişim süreci içerisinde ebeveynlerin belki de en çok zorlandıkları süreçlerden birisi tuvalet eğitiminin verildiği süreçtir. Doğru bir yöntem ile doğru bir zamanda verilen tuvalet eğitimi kısa sürede çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını kazanmasına yardımcı olacaktır.

Peki, tuvalet eğitimi nasıl verilir? Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için doğru zaman ne zamandır?

Tuvalet alışkanlığında en önemli adım çocuğun tuvalet eğitimine hazır olmasıdır. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması demek fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış olması demektir. Ayrıca gelişimsel olarak kendini ifade becerilerinin kazanmış olması da gerekmektedir. Tuvalet eğitimine başlamak için sadece çocuğun hazır olması da yeterli değildir. Aynı zamanda çocuğa bakım veren kişinin da b eğitimi vermek için hazır olması önemlidir. Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce şunu asla unutmayın; hatalı bir zamanlama ve hazırlıksız bir başlangıç, çocuğun tuvalet eğitimi sürecini sorunsuzca atlatmasını engelleyebilir.

Tuvalet Eğitimi İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?

Tuvalet eğitimi için en doğru ve en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. Eğer eğitime daha erken dönemde başlanırsa bu durum çocuğun üzerinde aşırı baskı kurabilir ve ilerideki süreçte gelişebilecek bazı ruhsal sorunların da oluşmasına neden olabilir. Tuvalet eğitimine geç başlamak ya da hiç eğitim vermemeye çalışmak da çocuğun tuvalet eğitiminin gecikmesine neden olur.

Çocuğun Tuvalet Eğitimi İçin Hazır Olduğunu Nasıl Anlarız?

Eğer çocuğunuz;

*Yürüyebiliyorsa,

*Basit ifadeler ile söylediğiniz emirleri yerine getirebiliyorsa,

*İsteklerini anlatabiliyorsa,

*Basit giysilerini kendi kendine çıkarabiliyorsa,

*Gün içerisinde ortalama 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,

*Altını ıslattığında rahatsızlığını ifade eder hale gelmişse,

Tuvalet Eğitimini Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

* Çocuğun yukarıda sayılan durumları yerine getiremiyor olması,

*Çocuğun devamlı kabızlık problemi yaşaması,

*Çocuğun günlük yaşantısında son dönemde önemli bir değişiklik olması (yeni bakıcı, yeni kardeş vb.)

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Tuvalet eğitiminin tamamlanma süresinin belirli bir şablonu yoktur. Bu durum çocuktan çocuğa değişebilir bir süredir. Ancak ideal olan beklenti çocuğun 3. yaşta tuvalet eğitimini tamamlamasıdır.