Hamilelik süreci içerisinde yaşanan ağrılardan kurtulmak için ağrı kesici gibi ilaçların alınması, bebeğe zarar verir. Bu nedenle ilaçlı bir tedavi asla mümkün değildir. Bu dönem içerisinde anne adayı, yaşadığı ağrı ve sancıları azaltmaya yönelik doğal yöntemler uygulamak durumundadır. Anne adayın yaşadığı hormonal değişiklikler, yorgunluk, aşırı stres, endişe ve korkunun olması bağ ağrılarının yaşanmasına neden olur. Bu durumda ilaç kullanmak asla söz konusu olmamalıdır. Baş ağrısını yaşamamak adına anne adayının yapması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Anne adayı stresten uzak durmalı. Kendisini eve kapatmamalı ve sorun yaratacak kişilerle görüşmemeli. Sevdiği kişilerin yanında olmalı. hareketsiz kalmamalı. Yalnızlık çekmemelidir.
  2. Baş ağrısına neden olan bazı gıdalar söz konusu olabilir. Özellikle çikolata, gazlı içecekler, aşırı peynir ve alkol gibi ürünler tüketmek, baş ağrısına sebep olabilir. Anne adayı, özellikle sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Asitli içecekleri de tercih etmemesi gerekmektedir.
  3. Açık havada düzenli yürüyüşler yapılmalıdır. Gevşeme sağlanmalı ve mutlu olunmaya çalışılmalıdır.
  4. Açıklık sonucunda kan şekerinde meydana gelen düşme de, baş ağrılarının yaşanmasına sebep olabilir.
  5. Bol su tüketilmesi gerekir. Ortamın havalı olması ve temiz havaya çıkarak oturulması, yürüyüş yapılması lazımdır.
  6. Bilgisayar karşısında aşırı vakit geçirmek ve uzun süreli kitap okumaları yapmak da baş ağrıların artmasına neden olabilir.
  7. Ihlamur, lavanta ve papatya çayları kullanılmalıdır. Ancak bunların ölçüsünün de kaçırılmaması gerekir.
  8. Bağ ağrısından korunmak için, ağız sağlığına da dikkat edilmelidir. Hormonal değişimler, ağızlarda plakların oluşmasına neden olur. Buda diş rahatsızlarının daha fazla yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan anne adayı, diş sağlığına dikkat ederek, çekeceği ağrılardan da kurtuluş olur. Karanfil yağı, ağız temizliğinde kullanılabilir. Sirkeli su veya tuzlu su uygulamasının yapılması da, diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.