Gebelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik anne adayını ve bebeği ilgilendiren önemli bir süreci ifade ediyor. Bu aşamada anne, artık iki canlıdır ve yaptıklarının bebeğini de etkileyebileceğini düşünerek hareket etmelidir. Bu bakımdan gebelik süreci içerisinde birçok dikkat edilmesi gereken konular var. Ama genellikle yapılan ve tekrarlanan durumları açıklayarak, daha faydalı bir yazı dizisini size sunalım.

Nelere dikkat ediyoruz?

  • Anne adayının artık ilaç kullanmaması gerekir. Ya da ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktoruna başvurması gerekir. Baş ağrısı nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan alınan ağrı kesiciler veya esprinler, bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik süreci içerisinde kesinlikle ilaç kullanılmaması gerekir.
  • Beslenme konusunda önemli bir konudur. Anne normal bir şekilde kilo almalıdır. Aşırı dengesiz beslenerek çok hızlı kilo alması zarar verebilir. Sağlıklı besinler tüketmesi ve zararlı besinlerden uzak durması gerekir. Alkol ve benzeri ürünleri kullanması, bebeğine zarar vermesi anlamına gelir.
  • Anne adayı hamilelik sürecinde gerekli hijyene dikkat etmelidir. Her ne kadar bebeğin mikroplardan korunması için vücut gerekli önlemleri alsa da, anne de şahsi temizliğine dikkat ederek hijyenliği sağlamalıdır.
  • Kanamanı söz konusu olması, yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi küçük görüle şeylerde hemen doktora başvurulması gerekir. Hamilelik sürecinde yaşanacak olan problemler, daha büyük rahatsızlıkların habercisi olabilir. Erkenden teşhis ve müdahale için anne adayının kesinlikle doktora gözükmesi gerekir.
  • Anne adayının doktor kontrollerini aksatmaması gerekir. Zamanında ve doktor tarafından çizilen plana uyularak, kontrollerin yapılması elzemdir.
  • Anne adayı, hamilelik süreci içerisinde rahat elbiseler tercih etmelidir. Kendisini sıkmayacak ve zarar vermeyecek giysileri tercih etmelidir. Ayakkabıların düz olması, topuklu olmamasına dikkat etmelidir.
  • Kafein içeren meşrubatların aşırı şekilde tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda kola gibi asitli içeceklerinde tüketilmemesi gerekir. Bebeğe zarar verecek olan bu meşrubatlar yerine anne adayı, taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelidir.
  • Hamilelik sürecinde diş temizliğine dikkat edilmelidir. Düş çürüklerinin artmaması ve bebeğe zarar vermemesi adına diş temizliğinin yerine getirilmesi gereken. Her gün en az bir kere, diş temizliğinin yapılması gerekir.
  • Doğumun daha rahat bir şekilde gerçekleşmesi için tercih edilen sporlar söz konusudur. Anne adayının bu sporlara başvurmadan önce doktoruna danışması gerekir. Çok ağır gelebilecek sporları tercih etmemesi lazım. Bu nedenle yürüyüş veya hamileler için düzenlenmiş spor programlarını tercih etmelidir.
  • Evlerinde evcil hayvan besleyenler daha dikkatli olmalıdır. Kedi veya köpek beslenilen evde geçirilen hamilelik süreci, daha dikkatli olmayı gerektirir. Özellikle evcil hayvanın dışkısının bulaşmış olabileceği yerlerden uzak durulmalıdır. Evcil hayvanın anne adayının odasına veya çokça kullandığı yerlere girmesi yasaklanmalıdır.