Gebelikten Korunma Yöntemleri
Cinsel ilişki sürecinde veya sonrasında hiçbir korunma yöntemine başvurmayan kadınların yüzde 80 kadarı, bir yıl içerisinde gebe kalabilmektedir. İstenmeyen bu gebelikler, psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kullanılması gereken korunma yöntemlerinin bilinmesi gerekir. Bu yazımızda, gebelikten korunma yöntemlerini ele alıyoruz.
Hap ve mini haplar ile korunma
Her gün düzenli alanın bu haplar, cinsel ilişkiden sonra gebe kalmayı önleyen bir niteliğe sahiptir. Kadınlarda yumurtlama ve döllenme gibi eylemlerin önünü alır. Adetin ilk beş günü içerisinde alınmalıdır. Bu hapların diğer bir özelliği, adet öncesinde yaşana stres ve gerginliğinde önlenmesini sağlamasıdır. Rahmi ve yumurtalıkları kanserden korur. Aynı zamanda adet kanamalarını azaltacağından, kansızlık gibi durumlardan da korunmanızı sağlar. Sigara kullanan kadınların hapla korunma yöntemini seçmesi risklidir. Aynı zamanda, anne sütünün yapısını da bozar. Bu nedenle emziren annelerinde kullanılmaması önerilmektedir.
Aylık iğne yöntemiyle korunma
Düzenli olarak kas içerisine enjekte edilen koruyucu ilaç sayesinde, cinsel ilişki sonrasında gebelik önlenebilmektedir. Yumurtlama ve döllenmeyi doğrudan engelleyen bir özelliğe sahiptir. Doğru kullanılması ve aşırı dozdan kaçınılması gerekir. Sigara içen kadınlar ve 35 yaşını açmış kadınlar için uygulamanın yapılması risk doğurabilir. AIDS, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları engeller.
Aylık iğne uygulamasıyla korunabileceğiniz gibi, aynı zamanda daha zahmetsiz olan 3 aylık iğne uygulamasıyla da korunmak mümkün. Doktorunuza tercihinizi söyleyerek, yaşam durumunuza göre 3 ayda bir yapılan korunma iğnelerinden yaptırmanız daha doğru bir karar olabilir.
Deri altı kapsülleri
Kol tarafına yerleştirilen kibrit büyüklüğünde silikon çubuklar, cinsel ilişki sırasında döllenmenin oluşmasını ve hamileliğin başlamasını engeller. Kadında bulunan kadınlık hormonlarından birini içermektedir. Silikonun kalitesine göre, 3 yada 5 yıl gibi bir süre içerisinde cinsel ilişkiye girdiğinizde, sizi gebelikten koruyacaktır. Çok etkili bir içeriğe sahip olan bu silikon, zararsız ve rahatsızlık vermeyen bir şekle sahiptir. Adet kanamalarında azalmalara sebep olabilir. Ara kanamalar ve lekelenmelerin gerçekleşmesine de neden olabilir.
Rahim içerisine yerleştirilen tampon
Rahmin içerisine küçük plastik bir çubuğun yerleştirilmesini ifade eden yöntemdir. Bakır ve hormon şeklinde modelleri de vardır. 10 yıla kadar döllenmenin gerçekleşmesini engelleyebilir. Çok etkili yapısı sayesinde, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olmaktadır. adet süresinde uzama, kanda çoğalma veya ara kanamalarda artma gözlemlenebilir. Çubuk çıkarıldığında, hemen hamile kalınması muhtemeldir. Herhangi bir enfeksiyon tehlikesi içermez. Doğru kullanılması halinde, herhangi bir soruna asla neden olmaz.
Kondom ile korunma
Erkekler için uygulanan bir yöntemdir. Diğer bir ifadeyle prezervatif ile korunma yöntemidir. Erkeklik organı sertken takılır. Kadının vajinasına spermlerin boşalmasını engeller. Boşalma gerçekleştikten hemen sonra, erkeklik organı gevşemeden kondomun çıkarılması gerekir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanılan kondom, bir daha kullanılmamak üzere atılmalıdır.