Hamilelikte Cilt Bakımı

Cilt bakımı her zaman yapılalı ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Cildimize ne kadar iyi bakar ve ona ne kadar saygılı olursak, o kadar güzel görünürüz. Bu nedenle annelerinde hamilelik sürecinde mutlaka cilt bakımlarına dikkat etmeleri gerekir. Hele ki cildin hassaslaşmaya başladığı gebelik sürecinde cilt bakımı daha da önemli bir nitelik haline gelmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Bebeğe zarar vermeyecek cilt bakım ürünlerin seçilmesi gibi… Özellikle kimyasal içerikli olmayan, doğal ve organik cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi gerekir.

Anne adayı hamilelik sürecinde cildini ferah ve temiz tutarken, aynı zamanda da hamilelik sebebiyle oluşan çatlaklara da önlem almalıdır. Hamilelik sürecinde cilde bakılması, tedbirlerin alınması, gebelikten sonra vücudun kendisini hızlı bir şekilde toparlamasını sağlar. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak, güneşin çok yaktığı saatlerde dışarıya çıkmamak gerekir. Çıkmak gerekiyorsa da organik güneş kremleri sürerek çıkılması gerekir.

Hamilelik süreci içerisinde cilt daha hassastır. Bu nedenle lekelenmeler daha fazla meydana gelebilir. Ter bezleri de aşırı şekilde çalışır. Bu nedenle duş alma konusunda tembellik yapılmamalıdır. 15 dakikalık ılık su altında alınan duşlarla, cilde destek sağlanmalıdır. Duştan sonra çatlakların önlenmesi adına bebe yağlarının sürülmesi gerekir.

İhmalkarlık yok…

Anne yüzü hem bebek için hem de eş için önemlidir. Kadının güzelliğini koruması ve kendisine bakması gerekir. Yüz ve cilt güzelliğini anne adayının sağlaması için gerekli bakımı yapmaya özen göstermesi gerekir. Hamilelikle yaşanan değişim bu şekilde en hafif şekilde atlatılır. Doğumdan sonra da vücudun kendisine gelmesi daha çabuk sağlanır. Kendisine bakan anne adayları, lohusalık dönemini daha çabuk atlatarak eski yaşamlarına geri dönebilmekteler.

Yüz bakımı ve cilt bakımı için kullanılacak malzemelerin alerjik olmamasına dikkat edin. Organik ürünleri tercih edin. 2 günde bir yüz ve vücut temizliğinizi yapmayı unutmayın. kendinize baktıkça, hamileliğin sizin için daha mükemmel olduğunu anlayacaksınız. Görünümüm bozuldu diyerek, eşim beni sevmeyecek gibi kaygıları da asla yaşamayacaksınız.