Hamilelikte Kabızlığı Önlemenin Yolu

Gebelik sürecinde bağırsak hareketlerinde görülen değişim, kabızlığa neden olabilir. Bağırsakların yavaşlaması ve sindirim olayının uzaması, hamilelik döneminde en çok görülen durumlardan birisidir. Kabızlığın hamilelik gibi bir süreç içerisinde görülmesi, hayat kalitesinin de düşmesine ve sıkıntıların yaşanmasına sebep olabiliyor. Kabızlığın engellenmesini sağlayacak beslenme şekilleri sayesinde, anne adayının daha iyi bir hamilelik süreci geçirmesi sağlanabilir.

Bu bakımdan hamilelik sürecinde kullanılan demir ilaçları, hareketsiz bir yaşam, lif tüketiminde ki azlık, annenin yaşamış olduğu psikolojik rahatsızlıklar, kahve, asitli içecekler, muz gibi besinlerin alınması sindirim sorunlarının yaşanmasının sebebidir.

Su içilmesi gerekir…

Annelerin gebelik sürecinde yeteri kadar su içmemiş olmaları, kabızlığın en önemli nedenlerinden birisidir. Günde ortalama 2 litre su tüketimin yapılması lazım. Bu şekilde günlük su ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Vücuda yeterli suyun alınmış olması, sindirim daha kolay şekilde gerçekleşmesine ve kabızlığın ortadan kalkmasına sebep olacaktır.

Lifli besinler tüketilmeli

Kabızlığın en büyük sebeplerinden birisi de, yanlış beslenmedir. Annenin yeme ve içme düzen yer alan bozukluklar ve kafeinli içecekleri tüketilmesi gibi yanlışlar, kabızlığın ortaya çıkmasına sebep olur. Anne adayı, hamilelik süreci boyunca lifli besinleri tüketmesi kabızlığın önlenmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan anne adayının baklagiller ve sebze tüketimi yapması gerekir. Esmer ekmekler ve esmer ürünlerden yapılmış gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. B vitamini ve lif bakımından zengin olan yulaf tüketimin gerçekleşmesi, annenin kabızlık sorunu yaşamamasını sağlar.

Egzersiz yapmak

Hareketsiz kalmak vücudun sindirim sistemini yavaşlatır. Bu nedenle anne adaylarının haftada 2 veya 3 gün egzersiz yapmaları gerekir. Yürüyüş ve hafif tempolu egzersiz hareketlerinin yarım saat yapılması, kilo ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Anne sağlığı için de ideal bir davranış ortaya konmuş olur.

Komposto

Anne adaylarının kabızlık yaşamamaları adına tüketmeleri gereken içeceklerden birisidir. Erik, ayva veya incir gibi meyvelerin kompostolarını içerek hem enerjik  olurlar hem de kabızlık durumundan kurtulmuş olurlar. Anne adaylarının bebeğe de iyi besinleri göndermesi gerekir. Komposto bu bakımdan bebeğinde anne karnında gelişimini etkileyen önemli bir gıdadır.

Stresten uzak bir yaşam

Anne adaylarının stresten uzak bir hayat sürmeleri gerekir. Çalışma ve iş hayatı gibi durumlardan uzak kalmaları gerekir. Ev işlerinde kendilerini yormamaları gerekir. Stres direk sindirim sistemlerinin etkilenmesini sağlar. Buda hamilelik sürecinin sıkıntılar içerisinde geçmesine neden olur. Hamilelik sonrasında da sıkıntılar devam eder. Bu nedenle annelerin stresten uzak durmaları şattır.