İkiz annesi olmak pek çok kadının hayalidir. Tek bir doğumla iki çocuğa sahip olmak fikri, kulağa çok hoş gelir. Bu nedenle çocuk sahibi olan olmayan pek çok kadın ,ikiz annelerine özenir.
Ancak aynı anda iki bebeğe bakmak hiç de kolay bir iş değildir. İster tek yumurta ikizleri olsun, ister ayrı yumurta ikizleri, her bebek kendine özgü karaktere sahip ayrı bir bireydir.
O yüzden ikiz annelerini  en çok korkutan şey, her iki evladına da aynı zamanı ayıramamak ya da aynı özeni gösterememektir. Mesela ikizlerden biri anne sütü emerek, anneyle daha çok birebir zaman geçirirken, diğeri sadece mama ile beslendiğinden, annenin daha az zamanını alabilir. Bundan dolayı  anne mamayla beslenen bebeği için endişe duyar. Ancak mama ile besleme bitse bile anne bu bebekle de biraz daha zaman geçirip, hatta göğsüne yaslayarak ve onunla konuşarak, tıpkı emziriyormuş gibi duygusal anlar geçirebilir. En iyisi ve ideali her iki bebeği aynı anda emzirebilmektir. Ama her zaman gerçekler, teorilerle uyuşmaz.
“İki bebek aynı anda nasıl emzirilir?” diye düşünüyorsanız, onun da belli taktikleri var. Çocuklara özel yapılmış emzirme yastıkları var. Onlardan bulamazsanız, ya da pahalı gelirse, döşek şeklindeki büyükçe yastıklarınızı kullanabilirsiniz. En güzeli doğumdan önce, eli dikiş tutan büyüklerinizin her iki bebeğiniz için de sert olmayan, ay şeklinde geniş birer yastık hazırlamalarıdır. Her iki yana konulabildiğinden ve annenin bel oyuğuna da rahatça uygunluk gösterdiğinden, emzirme için çok kullanışlıdırlar. Ay şeklindeki bu yastıkların ya da minderlerin üzerinde, bebeklerinizin yüzü size dönük şekilde ve başlarını avuçlarınıza alarak emzirmeniz oldukça yararlı olacaktır. Bu şekilde her iki bebeğiniz de annelerinin yüzünü görebilecekler ve kokusunu hissedebilecekler. Siz de sırtınız ağrımadan, rahat bir emzirme süreci geçireceksiniz. Ama emzirme şekilleri de anneden anneye değişebilir. Siz kendinize en uygun pozisyonu oluşturmalısınız. Her zaman aynı şekillerde emzirmek zorunda da değilsiniz.
Tabi üçüzleriniz ya da dördüzleriniz (beşiz düşünemiyorum bile)varsa kendinize ait formülleriniz olacaktır. Bu da size kalmış.Allah kolaylık versin.