“Hafta başında başlıyorum, düzenli yiyeceğim, spor yapacağım ve bu sefer istemediğim fazlalıklardan sonsuza dek kurtulacağım”. Tanıdık geliyor mu? Kilo vermek her yıl olduğu gibi bu yeni yılın Ocak ayında da en fazla kişi tarafından hedeflenmiş bir tutumdur ama Şubat ayı geldiğinde kendinize vermiş olduğunuz bu sözü hatırlamayacağınız aşikâr olup, eski alışkanlıklarınıza döneceksinizdir. Peki, bunun gerçekleşmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

İlk olarak egzersiz ve yemek planınızın gerçekçi olup, olmadığını teyit edin. Fazla olan kilolarınızı ne kadar sürede aldığınızı kendinize hatırlatın ve hayatınızda değişiklikler yaparken sabırlı davranın. Bu sayede bu hem sağlığınızın daha iyi olmasına hem de hedeflediğiniz kiloyu vermenize yardımcı olacaktır.

Sonra ise aşağıda sizinle paylaştığımız bilgileri uygulayın. Bunlar motivasyonunuzu tüm bu süreç boyunca yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

1. Bilinçli Kararlar Verin

Eğer çok sevdiğiniz çikolatadan bir ısırık almak istiyorsanız bunu yapın. Eğer yememeniz gereken şeylerden yediyseniz sebzeler gibi düşük kalorili besinler haricindeki besinlerde porsiyonlarınızı azaltın. Bu sayede kendinizi tutamayıp yediğiniz besinlerdeki fazlalığı dengeleyebilirsiniz. En basit denklemi unutmayın: Yediğinizden daha az kalori yakarsanız kilo alırsınız.

2. Porsiyonlarınızı Kontrol Altında Tutun

Yapılan bazı araştırmalar tabağınıza ne kadar yiyecek alırsanız, o kadar çok yediğinizi kanıtlamıştır. Tabağınıza az miktarlarda yüksek karbonhidratlı yiyecekler ve bol miktarlarda sebze, salata ve çorba gibi sağlıklı besinler alınız.

3. Kilo Vermek İçin Sebeplerinizi Not Alın

Uluslararası Gıda Bilgi Konseyine göre çoğu insan sağlıklı olmak için yapılması gerekenleri bilmektedir ancak çoğu bunları uygulayamamaktadır. Nedenler mi? Motivasyon eksikliği, öncelikler ve zaman kısıtlamalarıdır. Somut adımlar atmaya başlamadan önce bu süreçte sizi motive edecek şeyleri bilmeniz sağlığınızı iyileştirme adına size yardımcı olacaktır. Daha uzun, daha sağlıklı yaşamak mı istiyorsunuz? Veya belki de sadece en sevdiğiniz pantolonunuzu eskiden olduğu gibi giymek mi istiyorsunuz? Sizi motive edecek şeyleri not alın ve başarıya ulaşacağınız yolda bu notları elinizin altında bulundurun.

4. Kendinize İnanın

Başarılı olmayı hedefleyin. Başarmak için ne sıklıkla egzersiz yapacağınıza, yeme hissinizi nasıl kontrol edebileceğinize inanmanız gerekmektedir. Süreç zorlaştıkça diyetisyeninizden, arkadaşlarınızdan veya ailenizden yardım alınız. Yakınlarınızdan olumlu bir tutum ve coşkulu bir destek başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

5. Başarılarınızı Kutlayın

Belleğinizi zorlayın; ne kadar kilo aldığınızı hatırlayın ve diyet programınıza başladıktan sonra ne kadar kilo verdiğinizi hatırlayın. Şimdi bu başarı için kendinizi tebrik edin. Ne kadar ilerlediğinizi görmek için kilolu olduğunuz bir fotoğrafı yanınızda bulundurun. Başarılarınız için kendinizi kutlayın ve bunların sizi motive etmesine olanak tanıyın.

6. Egzersizlerinizi ve Yediklerinizi Takip Edin

Bunu yapmanın en kolay yolu yaptığınız veya yediğiniz her şeyi not etmektir. Bunu uygulamak en güçlü kilo verme araçlarından biri olarak bilinmektedir.

7. Verdiğiniz Bir Gram Kilonun Bile Tadını Çıkarın

Daha mı enerjik hissediyorsunuz? Daha güzel mi uyuyorsunuz? Doktorunuz kan şekerinizin, ban basıncının veya kolesterol seviyenizin iyileştiğini mi bildirdi? Birkaç kilo vermek bile bedeninizde ve sağlığınızda büyük etkiler yaratabilirler. Tüm bunların keyfini mutlaka çıkartın.

8. Egzersiz Yapın

Kalori yakmak, kilo vermek ve stres gidermek için fiziksel aktivite yapmanız bir gerekliliktir. Eğer programınız çok yoğun ise kendinize gün içerisinde ip atlamak, mahallenizde yürümek veya egzersiz olarak yapabileceğiniz ne varsa onu yapmak için 10’ar dakikalık aralar verin. Veya bir adımsayar üzerine çıkarak gün içerisinde dilediğiniz zamanlarda egzersiz yapabilirsiniz.

9. Yeme Arzularınızı Tatmin Edin

En iyi planlar bile tatlı veya sevdiğiniz diğer yiyecekleri arzuladığınızda kötü bir şekilde sonlanabilirler. Bu yüzden canınızın istediği yiyeceği az miktarlarda yiyin. Her lokmanın tadını çıkartarak yavaşça yiyin ve ardından yemeye devam etme arzunuzu frenleyin.

10. Günlük Tartılın

Yapılan bir araştırmaya göre kilo verip tekrar almayan birçok kişinin kullandığı bir diğer yöntem de her gün tartılmak. Tartı üzerindeki rakamların yanlış yöne doğru gittiğini fark ettiğinizde kendinizi cimcikleyip fiziksel aktiviteleri arttırıp, yediğiniz porsiyonları da küçültmeniz gereklidir.