Kolik Bebek Nedir? Kolik Bebeklere Ne İyi Gelir?

Bebeğiniz sürekli olarak ağlıyor mu?  Bebeğiniz ağladıkça ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Hiç endişelenmeyin çünkü bebeğiniz kolik olabilir. Peki, ‘kolik bebek’ ne demektir? Kolik bebekler nasıl sakinleştirilir? İşte kolik bebek ve sakinleştirme ipuçları…

Günde üç saat hiç durmadan ağlayan bir bebek özellikle de yeni doğum yapmış bir anneyi oldukça yoracak hatta sinirlerini harap edecektir. Üzülmeyin, endişe etmeyin; yeni doğan bebeklerin çoğu 4. Ayına kadar maalesef ‘kolik’ oluyor.

Kolik Ne Demek?

Eğer bebeğiniz 3 veya 4. ayında haftada en az üç gün, özellikle de akşamüstü saatlerinde üç saati aşan bir süre ile ağlıyorsa bu ağlama nöbetlerine “kolik” demek mümkün. Bebeğiniz kolik ağlama nöbetlerinde yüksek tonda çığlık atabilir, huzursuzluk ve yüzde kızarma ifadeleri oluşturabilir, vücudunu geriye doğru yay gibi bükebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi bebeğin ağlama sorununun neden olduğunun iyi tespit edilmesidir. Bu sebeple bebeğin bir hekime muayene edilmesi ve muayene sonrasında semptomlarının nedeninin başka bir rahatsızlık olmadığına karar verilmesi ile o bebeğe ‘kolik bebek’ denilebilir.

Peki, bu süreçte bebeğinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz?

Kundaklama yöntemi

Eskilerin en iyi bildiği yöntemlerden birisi olan kundaklama, kolik bebekleri sakinleştirme özelliği sayesinde günümüzde oldukça tercih edilen yöntemlerden birisi oldu. Kendini sıcak anne karnında hisseden bebek aynı zamanda hareket edip elleriyle kendini de uyandırmaz.

Ses faktörü

Bebeğiniz ağlama krizine girdiği anda devreye ses faktörünü sokabilirsiniz. Özellikle de elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi sesler anne karnındaki seslere en yakın sesler olduğu için bebeği sakinleştirecektir.

Pozisyon değiştirmek

Bebeğinizin pozisyonunu değiştirin. Bazen omzunuzda bazen ise kucağınızda yatırın.

 

Ayaklarını çevirmek

Bebeklerin ağlama krizlerinin en çok karşılaşılan nedenlerinden birisi de gaz problemidir. Bu sebeple bebeklere hafifçe bisiklet çevirme hareketi gibi bacak hareketleri yaptırdığınızda gaz problemini aşabilirsiniz.

Yedikleriniz önemli

Eğer emziren bir anne iseniz yediklerinizin çok önemli olduğunu unutmayın. Yediğiniz her şey sütünüz ile bebeğinize geçiyor ve bazen gaz yapabilecek yiyecekler bebeğinizin daha da huzursuz olmasına neden olabiliyor.