Neden Normal Doğum?

Anne olmak her kadın için mükemmel bir duygudur. Gebelik süreci de her kadın için anne olmaya biraz az bir zamanın kaldığını anlatmaktadır. Bu süreç içerisinde çoğu anne adayı, doğumun ne şekilde gerçekleşeceğini merak eder. Aynı zamanda ağrı ve sancı korkusuyla nasıl baş edebileceğini düşünür. Normal doğum mu, yoksa sezaryen ile doğumun mu kendisi için iyi olacağını düşünmeye başlar. Herhangi bir sebep yoksa, normal doğumu gerçekleşmesi gerektiği uzmanlar tarafından da belirtilmektedir.

Tamamen insan bedeniyle uyumlu bir süreci ifade eden normal doğum, 38 veya 42 gebelik zamanında kendiliğinden gelişen bir olaydır. Doğum sancılarıyla başlayan doğum süreci, bebeğin vajinal kanala baş aşağıya girmesiyle annesine ve kendisine zarar vermeyecek şekilde dünyaya gelmesidir. Vajinal doğumların yüzde 96’sı bu şekilde gerçekleşmektedir. Bebeğin baş aşağıya gelmemiş olması, sezaryen ile doğumun gerçekleşmesine neden olabilir. Çünkü bu durumda bebek ve anne tehdit altında olacaktır.

Normal doğum sonrası…

Annenin normal doğum sonrasında normal hayatı devam eder. Sezaryen ile doğumda ise bu mümkün değildir. Ameliyat dikişlerinin arar görmemesi adına anne hastanede bir hafta durur. Evinde de istediği gibi hareket edemez. Yaralar iyileşmeden annenin normal hayatına dönmesi mümkün olmaz. Fizyolojik olarak kendiliğinden gerçekleşen doğumlarda ise bu şekilde bir durum yoktur. Doğumdan birkaç saat sonra anne normal hayatına dönebilir. Annenin anatomisine uygun ve az bir travmayla atlatılmış doğum gerçekleşmiştir.

Normal doğum bebek içinde mükemmel bir olaydır. Anne karnında su içerisinde bulunan bebeğin akciğerleri suyla kaplıdır. Normal doğum sırasında vajinada sıkışan çocuk bu suları dışarıya çıkarır. Böylece bebeğin akciğerleri sudan arınmış olur. Bu durum soluk alıp vermesini kolaylaştıra bir etken yaratır. Anne adaylarının normal doğum hakkındaki yanlış bilgileri, etraflarında anlatılan abartılı doğum hikayeleri, kaygı ve endişe yaşamalarına sebep olur. Halbuki normal doğum da herhangi bir risk söz konusu değildir.

Dezavantajı var mı?

Normal doğumun tek dezavantajı olarak, ne zaman doğumun gerçekleşeceğinin tam olarak bilinmemesini söyleyebiliriz. Bu durum anne adayını da endişelendirir. Doğumun söz konusu olacağı zamanda herhangi bir destek alamayacağını düşünür. Bu nedenle de planlı olarak sezaryen ile doğumu seçenler vardır. Ancak 38. Ve 42.hafta çerisinde anne adayını yanında birilerinin bulunması sorunu çözecektir. Bunun yanında anne adaylarının çekmiş olduğu doğum sancıları vardır. Bu sancılar bazı kişiler tarafından çok abartılı bir şekilde anlatılır. Ancak o şekilde değildir. Dayanılmaz sancılar değildir. Kaldı ki normal doğum sırasında bu sancıları hissetmeyeceğiniz doğum yöntemleri gelişmiştir. Epidural doğum ve suda doğum teknikleri bunlardan ikisidir.