Özel ders, kişiye özgü bir eğitim türüdür. Özel ders hakkında söylenebilecek en geçerli şey, öğrencilerin okuldaki öğretmenlerden – sınıftaki kontenjan fazlalığından veya sınıfın seviyesinin farklılığından dolayı – yeterli miktarda verim alamamasından kaynaklanan ihtiyacı gidermesidir.

 

Özel derste bu sorun ortadan kalkar çünkü öğrenciler birebir öğretmenden ders alır ve bilgiyi daha verimli bir şeklide edinebilir.

 

Hangi Branşlarda Özel Derse Talep Var?

 

TEOG, YGS, LYS, DGS ve KPSS gibi sınavları kazanabilmek; istediği lise ve üniversiteye girebilmek için öğrenciler özel derse yönelmektedirler. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Türkçe, Edebiyat ve tabii ki İngilizce gibi derslere daha çok talep olmaktadır.

 

Özellikle üniversitelerin tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi yüksek puanlı bölümlerine girebilmek için özel ders alan birçok öğrenci bulunmaktadır. Öğrenciler, istedikleri bölüme ve üniversiteye girebilmek için ihtiyaç duydukları derslerden özel ders takviyesi almaya yönelmektedirler.

 

En Çok Talep Matematik Dersine

 

Matematik dersi özellikle öğrencilerin en çok yöneldiği derstir. Çünkü bu ders birebir öğretildiğinde, öğrenciye bilgiyi hakkıyla aktarma imkanı olabilir. Sınıf mevcudu fazla okullarda matematik dersinin konuları okul öğretmenleri tarafından hızlı bir şekilde işlenip öğrenciye bazı öğrencilere yeterli düzeyde bilgi aktarılamamaktadır.

 

Öğretmenlerin müfredatı bitirme çabası olduğu için öğrenci bilgiyi yeterli düzeyde alamamaktadır. Öğrencilerin okulda ve sınavlarda başarılı olabilmesi için veliler özel derse yönelmektedirler.

 

Özel ders alan birçok öğrenci okuldaki derslerden aldığı bilgiden daha fazla bilgi alıp daha başarılı olabilmektedirler. Saatlerce öğrenci bir konu üzerinde çalışsa da o konuyu anlayamayabilir. Bu yüzden özel ders bu gibi durumları en asgari düzeye getirmek için verilen derstir.

 

Fen Alanındaki Derslere de Talep Var

 

Fen dersleri özellikle fizik dersleri öğrenciler tarafından en çok zorlanılan ders arasında gelmektedir. Bu yüzden bazı öğrenciler fizik dersinde başarılı olabilmek için özel ders alabilmektedirler.

 

İngilizce Öğrenirken Özel Ders

 

İngilizce dersi de ezber ve sürekli uğraş isteyen bir ders olduğu için öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. İngilizce kelime ezberi, dilbilgisi konuları ve İngilizce okuma metnini anlayabilmek ve bazen de sadece sınavlarda başarılı olmak için öğrenciler özel ders almaktadırlar.

 

Örneğin TEOG sınavlarında çıkan soruların bir kısmı İngilizce dersinden gelmektedir. Aynı şekilde LYS- 5 sınavına girerek istediği bölümü kazanmak isteyen öğrenciler de İngilizce dersine ayrı bir önem verip, bu dersten özel ders alabilmektedirler.

 

YDS, TOEFL, IELTS sınavlarından başarılı olmak için üniversite öğrencileri İngilizce dersinden özel ders alabilmektedirler.

 

Dershanelerden ve Kurslardan Farkı

 

Dershaneler ve kurslar da bu konularda öğrenciyle birebir ilgilenememektedirler. Bu açığı kapatmak için öğrenciler özel derse daha çok yönelmektedirler. Çünkü özel ders hakkında önceki paragraflarda da paylaştığımız gibi, öğrencinin öğrenme tarzına, eksiklerine ve diğer kişisel ihtiyaçlarına çare olan bir eğitim metodudur bu tarz birebir eğitim almak.

 

Özel Öğretmenlere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

 

Özel ders alabileceğiniz öğretmenlere ulaşmanın en yaygın yolu, çevrenize danışıp, referans yoluyla ders alabileceğiniz bir kişiye ulaşmaya çalışmaktır. Ama günümüzde bu yöntem en pratik çözüm olmayabilir çünkü örneğin İngilizce’den özel derse ihtiyacınız varsa, çevrenizde bu branşta ders veren veya daha önce ders almış hiç kimse olmayabilir. Olsa bile, o öğretmenin ders ücreti veya ders işleyiş tarzı sizin öğrencinize uygun olmayabilir.

 

Bu yüzden, tam olarak sizin ihtiyaç duyduğunuz özelliklerde bir ders verene ulaşmak için teknolojiden faydalanıp, örneğin DersVerilir.net gibi bir özel ders ilan sitesini kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu gibi sitelerde istediğiniz branşta ve evinize yakın çok sayıda özel öğretmene ulaşmaya ek olarak, bütçenize ve diğer kriterlerinize uygun kişileri bulabilirsiniz. Örneğin İngilizce dersi için bir üniversite öğrencisi ile çalışabileceğiniz gibi, İngilizce Öğretmenliği mezunu ve formasyon sahibi bir öğretmene de ulaşabilirsiniz. Ya da ana dili İngilizce olan yabancı bir öğretmene. Bu sayede, özel derse ihtiyacınız olduğunda, çevrenize danışıp bulacağınız bir-iki kişiyle sınırlı kalmaz; tam olarak sizi başarıya ulaştıracak doğru bir kişiye ulaşma imkanına kavuşursunuz.