Tabiatta var olan hemen her şeyin birbirleri üzerinde farklı şekillerde de olsa etkileri olduğu bilinmektedir. Şifalı olarak nitelendirilen taşlarında insan üzerinde olan etkileri kısmen bilimsel sonuçlara dayandığı kanıtlansa da genellikle eskilerin inanışlarından günümüze gelen bir durum olduğu da bilinir. Şifalı taşlar üzerine yazılıp çizilen tüm sonuçlar bilimsel sonuçlara dayanmasa da taşlardan gelen şifanın doğruluğuna inanıp inanmamak tamamen kişinin kendi kararına bağlıdır diyebiliriz.

 

İnandığımız için mi olur?

Böyle bir soru hemen herkesin ilk kullanımda aklına gelebilecek bir sorudur. Sizler de neye faydalı olduğunu bilmediğiniz değerli bir taşı bir süre kullanarak zihinsel ve bedensel olarak sizde yarattığı değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz. Kullanımdan bir süre sonra kullandığınız değerli taşın neye iyi geldiğini ve etkilerini okuduğunuzda şaşırabilirsiniz.

 

Şimdi de hiçbir yan etkisi olmayan bu şifalı ve değerli taşların en çok bilinenlerinden birkaçını ve etkilerini sıralayalım.

 

AKİK: Vücuttaki olumsuz ve fazla enerjiyi boşaltarak sakinleşmeye yardımcı olur. Yaratıcılık yeteneğini ve bedeni güçlendirir. Tansiyonu dengeleyerek nazara karşı koruma sağlar. Ağrıları gidermek için verdiği sıcaklık etkisiyle gerginliği azaltır. Cilt hastalıklarında etkilidir. Kırmızı renkte olanı kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaya yardımcıdır. Kırmızımsı ve turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı arttırır. Yosunlu ve mavi renkteki akikler güzel konuşma ve yazma yeteneği sağlar. Kötü rüyalara karşı etkilidir.

 

AMETİST: Göz hastalıkları, cilt hastalıkları, alerji, migren ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Yastık altına konulduğunda kolaylıkla uyumaya ve güzel rüyalar görmeye yardımcı olur. Eklem ağrılarındaki etkisiyle rahat hareket etmeyi sağlar. Kan şekerini dengeleyerek, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Aşk ve şifa taşı olarak bilinir ve nazara karşıda kişiyi korur.

 

AYTAŞI: Özellikle kadınlar üzerinde şifalı etkileri vardır. Regl döngüsünü dengeler ve üreme organlarını sağlıklı tutar. Doğum sancılarını hafifleterek doğum sürecini kolaylaştırır. Erkek hormonlarının dengelenmesi için de kullanılır. Tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırır.

 

İNCİ: Odaklanmayı sağlar. Özgüven ve değerlilik duygusu hissettirir. Sezgi gücünü harekete geçirerek zorluklara karşı dayanma gücü verir. Karırdaki şişkinliğin giderilmesine yardımcıdır ve doğurganlığı arttırır. Alerjiye karşı etkilidir ve kronik baş ağrılarını hafifletir. İncinin suda bekletilerek bekletilen suyun içilmesi hormonların dengeli üremesini sağlar. Bedenin yumuşak dokusunun sağlıklı olmasına yardımcıdır.

 

KEHRİBAR: Kulak ağrılarını iyileştirerek enfeksiyonun vücuda yayılmasını engeller. Böbrek, mesane ve dalağın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Tüm ağrı sorunlarında iyileştirici etkileri vardır. Özellikle romatizmal ağrılarda çok daha etkilidir. Gerdanlık ya da kolye olarak kullanılması tiroit bezi iltihaplanmalarını ortadan kaldırır. Guatrın oluşmasını önler ya da büyümesini önleyerek küçülüp tamamiyle ortadan kalkmasına yardımcı olur. Astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını engeller.

 

YEŞİM: Antioksidan etkiye sahiptir ve zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. İç hastalıklarının ve akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Baş ağrılarını ve adet sancılarını hafifletir. Görme bozukluklarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Zayıf ve güçsüz hissedilen anlarda taşın kalp üzerine konması kişinin rahatlamasını sağlar. Ruhsal gerginliği gidererek rahatlama sağlar. Cesaret ve özgüven duygusu kazandırır.

 

 

ZÜMRÜT: Akıl, zeka, güzel söz söyleme ve yetenekleri arttırır. Sara hastalığının önüne geçilmesine yardımcı olur. Kalp ritim bozukluğunun tedavisinde etkilidir. Muhakeme gücünü arttırarak odaklanmayı sağlar. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, yüksek ateşle seyir halinde olan iltihaplı hastalıkların tedavisinde etkilidir. Romatizmayı hafifletir ve baş dönmesini engeller. Sanata ve edebiyata karşı ilham verir. Büyülere karşı koruyucu etkisi olmakla birlikte yılan ısırıklarının tedavisinde etkilidir.

 

MERCAN: Çocuklarda yüksek ateş, suçiçeği, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde koruyucu ve iyileştirici etkileri gözlemlenebilir. Hafızayı kuvvetlendirerek zihindeki karışıklığı ortadan kaldırır. Baş ağrısını hafifletir, kalp ve kan dolaşım sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Cilt hastalıkla ve dalağın fonksiyonel çalışmasında iyileştirici etkileri vardır. Mide ekşimesinde koruyucu ve tedavi etkisi mevcuttur. Hemoroid tedavisinde yararlı etkilere sahiptir.

 

Yalnızca birkaç şifalı taşların belirleyici özelliğini sıraladığımız bu makalemizde sizler de araştırmalar yaparak taşların insan üzerinde etkilerini detaylı bir şekilde öğrenebilir ve gerekli gördüğünüz durumlarda bu taşlardan edinebilirsiniz. Fazla çeşidi bulunan taşların renkleri ve etkileri de elbette ki farklılık göstermektedir. Şifalı taşların büyülü dünyasına sizler de atım atarak etkilerini görmeyi deneyebilirsiniz.