Kalemin Kullanılması

Çocuğunuz yazarken ya da resim çizerken kalemi çok sıkı kavrıyorsa, ona ara sıra, kalemi o kadar sıkmaması gerektiğini anımsatın. Böylece, kalemi çekmekten çok itmek, başlangıçta yeterince güç bir iş olduğundan, üstüne fazladan bir gerginlik ya da iş yüklenmesinden korunmuş olur.

Ayrıca onu, hiç değilse başlangıçta, tükenmezkalem yerine, kurşunkalem kullanmaya yöneltin. Tükenmez kalemin mürekkebine tam kurumadan dokunulursa, kağıda bulaşabilir: Öğrenmekte olan bir solağın yazarken ve eli sayfanın bir ucundan öbür ucuna hareket ederken, yazdığı satıra dokunmaması olanaksızdır.

Özel Uçlu Kalemler

Batı ülkelerinde, özel olarak solaklar için hazırlanmış dolma kalemler vardır. Bu kalemlerin uçları soldan sağa eğimlidir. Bu kalemler henüz ülkemizde bulunmasa da, solak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Genel olarak, kalemin ucu ne kadar geniş olursa, solak çocuğa onunla yazmak o kadar daha kolay gelecektir.

Bu yüzden, yazmasını ağırlaştıracak ve kağıtta delikler açmasına yol açabilecek çok ince uçlu kalemler almaktan vazgeçin.Gitar ve keman gibi bazı müzik çalgıları solakların çalabileceği biçimde düzenlenebilirse de, bu iş karmaşık bir tel düzenini ve birtakım iç değişiklikleri gerektirmektedir.

Sol Elle Yazma Teknikleri

Çocuğunuz okula, dolayısıyla da düzenli biçimde kalem kullanmaya başlarken, sol elinin almaya çalışabileceği, bileği çok ağrıtan bazı tutuşları önlemeye yardımcı olmak için, yazış biçimini gözlemeniz gerekir.

Çok yaygın bazı yanlış tutuşlar aşağıda gösterilmiştir.

1) Yazan kişinin, yazdığı sözcüğü görmesini önler.

2) Çocuğun sol kolunun kâğıt üstünde bükük ve rahatsız biçimde durmasına yol açar.

3) Çocuğun, daha önce yazdığı satırı görmesine olanak verir; ama kol rahat değildir.

4) Kağıdın sağa sola oynamasına yol açar.

“Herkes” İçin Müzik

Genel olarak, solak çocuklara da, çalgılarını, sağ ellerini kullananlarla aynı biçimde kullanmaları öğretilir. Bunun ardında yatan gerekçe, bir çalgıyı çalmayı öğrenmenin, zaten her çocuk için oldukça doğaya aykırı bir durum olduğu ve gerek sağ, gerek sol ellerini kullananların, aynı çabayı göstermelerini gerektirdiğidir.Çocuğunuz solaksa ve bir çalgıyı çalmaya çok erken yaşta ilgi gösterir, siz de onun bu çalgıyı öğrenmesini isterseniz, çekinmeyin; kafasında sorunlar yaratmanız ya da bu işi hiç ertelemek istemeniz yanlış olur.

Aynı şey, spor etkinlikleri için de geçerlidir. Günümüzde uzmanlar aşağı yukarı oybirliğiyle, yazma konusunda olduğu gibi, çocukların bedensel oyun ya da spor etkinlikleri konusunda, doğal eğilimlerini kullanmalarına olanak verilmesi gerektiğini düşünmektedirler, Solak bir küçük çocuğa topu sağ eliyle atmasını ya da topa sağ ayağıyla vurmasını söylemek, yeni başladığı bu ““te üstündeki baskının artmasına yol açar.

EL Becerileri

Yazmayı öğrenmek, özellikle solaklar için, karmaşık bir iştir.

Çocuğunuzun elini kullanma becerisini geliştirmek için şunları yapabilirsiniz; 

• Ona tutması kolay, ressamların kullandığı karakalemler (füzenler) verin;

• parmaklarını, boya ya da nişasta boya karışımına batırarak bir kağıda resim yapmaya teşvik edin;

• oyun hamurundan daireler, abece harfleri yaptırın;

• kopya etmesi için büyükçe, kolay şekiller verin;

• iplik geçirilmiş ucu küt bir dikiş iğnesini, delikler açılmış bir kartonun deliklerinden geçirsin;

• nokta nokta çizilmiş şekillerde, noktaları birleştirmesini isteyin.

Gözün Odaklanması

Solak çocuğunuz, “farklı” görebilir. Onunla, yuvarlanan toplar, sıralanan boncuklar, hedeflere atılan fasulye dolu torbacıklar, kurularak çalışan oyuncaklar gibi, gözel eşgüdümünün düzelmesini sağlayacak oyunlar oynayın.

Solaklar için ;  Boş İnançlar

Solaklığın günümüzde bile, pek çok kişi tarafından bir “sakatlık” değilse bile “engelleyici” bir özellik sayılmasının nedeni, çok eski boş inançlara dayanır. Sözgelimi, Batı ülkelerinde “boş inançların“son derece yaygın olduğu Ortaçağ’da, sol ellerini kullanan kadınlar “tekinsiz” sayılmış, hattâ büyücü olduklarından kuşkulanılmıştır.

The post Solak Çocuklarda Kalemin Kullanılması ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.