Hamilelik dönemi stresli ve uzun bir süreci ifade ediyor. Bu süreç içerisinde kadının enerjik ve sağlıklı olması gerekiyor. Hem kendi hem de bebeği için sağlıklı beslenmek, gebelik sürecinde daha da önemli bir hale geliyor. Bu bakımdan anne adaylarına mutlaka dengeli bir beslenme tavsiye ediliyor. Bazı meyveler, hamilelik döneminde daha da ön plana çıkabiliyor mesela c vitamini bakımından çok zengin olan meyve ürünleri gebelik sürecinde yaşanan kabızlığı ortadan kalkmasını sağlıyor.

Kastamonu yöresine ait olan üryani eriği de, gebelik sürecinde meydana gelen kabızlık ve kusma gibi problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir şifa sebebi. Özellikle annenin hamilelik döneminde kendisini iyi hissetmemesi, ruhsal ve bedensel anlamda yaşadığı sorunlar, bebeğin de sağlığına olumsuz yönde yansıyor. Üryani eriği ise, annenin bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları için doğal bir çözüm sunuyor. Vücudumuzdaki kan hücrelerinin daha fazla oksijenle desteklenmesini sağlaması, strese ve ruhsal bozukluğa neden olan durumların ortadan kalkmasını sağlıyor. Kan akışının dengelenmesine yardımcı oluyor. İçeriğinde şeker miktarının az olması, diyabet hastaları için de mükemmel bir gıda maddesi olmasına imkan veriyor.

Sindirim sistemine olan faydası sayesinde, anne adayının yaşamış olduğu kabızlığı ortadan kaldırıyor. Kılcal damarların güçlenmesine yarıyor. Pek çok açıdan hamile bayanların bedenen ve ruhsal anlamda kendilerini iyi hissetmelerine neden olacak bir meyvedir. İçeriğinde bebek ve anne için gereken mineraller var. Fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve bol miktarda B vitamini bulunuyor. Böylece anne adaylarının gebelik süresince daha enerjik olmalarına imkan sağlıyor. Sindirimin güçlenmesine yarıyor. Kastamonu yöresine özel üryan eriği, her derde şifa meyvelerden birisidir.