Bebekte Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakların içeriği ve çalışma sıklıkları, anne sütüyle beslenen bebekler ile biberonla beslenen bebekler arasında büyük ölçüde değişir. Meme emen bebeğin bağırsaklarının içerdiği madde (dışkı; annelerin kullandığı yaygın deyimle “kaka“), aşağı yukarı bütünüyle sıvı olabilirken, biberonla beslenen bebeğinki daha katı ve daha kokulu olur.

Bununla birlikte, gerek memeyle, gerek biberonla beslenen çocuklarda aynı olan şey, bağırsak hareketleri üstünde denetimlerinin bulunmamasıdır. Bu denetim, aşağı yukarı 20. aylarına basmalarına kadar oluşmaz. Ama bu 20. ay, bir ortalamadır ve her çocuğun kendine özgü bir hızla geliştiğini, 20 aylıktan büyük çocuğunuza altını kirlettiği için kızmanızın bir anlamı olmadığını, unutmamanız önemlidir. Bağırsaklarını kontrol etmeye bedensel açıdan yeterli duruma gelince, bunu kendiliğinden yapacak, bu konuda onu üzerseniz, kontrola ulaşması daha u-zun sürecektir.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Çocuğunuzun bağırsak hareketlerinin düzenliliği belirli aralıklarla kaka yapması ve yaptığı kakanın görünüşü ile kokusunun aşağı yukarı aynı olması, genel sağlığının iyi bir göstergesidir. Gerek bağırsaklarının boşalma düzeninde, gerek yaptığı kakanın kıvamı, rengi ve kokusunda apansızın bir değişiklik olması, bir hastalığın ilk belirtisini Çocuklarda bağırsak denetimi yaklaşık 20. ayda yerleşir. İdrar kesesini denetlemekse genellikle daha ileri bir tarihte başlar.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bol lif içeren bir beslenme rejimi (yeşil sebzeler, fasulye, vb. baklagiller, kepekli ekmek, vb.), daha büyük çocuğunuzun bağırsaklarını sağlıklı, hareketlerini de düzenli tutacaktır.

The post Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonları Belirtileri appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.