Emziren bir anneni yaşadığı en büyük endişelerden birisi sütünün bebeğine yeterli olup olmadığıdır. Şimdi tüm bu endişelerinizi bir kenara bırakın, etrafınızda ‘sütün olsun diye şunu ye, bunu iç’ diyenlerin tavsiyelerini bir süreliğine rafa kaldırın! Emziren anneler için işin uzmanlarından ilaç gibi gelecek tavsiyeler bu yazıda sizlerle…

Emziren Annelere İlaç Gibi Gelecek Öneriler

*Sütünüzün miktarını artıran en önemli etkenin su tüketimi olduğunu sakın unutmayın. Günde en az 2-3 litre sıvı tüketerek her emzirme sonrasında kaybettiğiniz sıvının yerine yenisini koyun.

*Diyet yapma konusunu bir süre daha erteleyin. Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Zaten bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz takdirde kilo verdiğinizi de göreceksiniz.

*Günlük protein ihtiyacınızı doğru yollardan karşılamanız çok önemli. Siz de protein ihtiyacınızı karşılamak için hem bitkisel hem hayvansal protein kaynaklarını kullanabilirsiniz.

*Her besin grubu sizin için ayrı öneme sahip. Bu sebeple hepsinden tüketmeye özen gösterin.

*Bu süreçte kalsiyum yönünden zengin gıdalardan tüketmeniz çok ama çok önemli. Süt, peynir, yoğurt gibi gıdaları her gün tüketmeye özen göstermelisiniz.

*Yeşil yapraklı sebzeler süt miktarını arttırmak için bulunmaz nimettir. Roka, semizotu, maydanoz ve ıspanak gibi sebzeleri haftalık yemek programlarınıza ilave edebilirsiniz.

*Bilinen bir yanlışı hemen düzeltelim: ‘Çok şekerli ve tatlı tüketmek süt oluşumunu arttırır’ algısı tamamen yanlış bir algıdır. Bu dönemde ortaya çıkan tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağladığınız takdirde gereksiz yere kilo almaya da bir son verebilirsiniz.

*Anne sütünü arttıran besinler arasında; arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf, ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi besinler önemlidir. Bu besinleri öğünlerinize eklemeye gayret edin.

* Beta karoten açısından zengin besinler (Balkabağı, havuç, kayısı, kavun gibi turuncu renkli sebze ve meyveler) anne sütünün artmasında etkilidir.

*Gece emzirmelerinin sütünüzü arttırdığını biliyor muydunuz? Bu yüzden gece bebeğiniz her ağladığında emzirmeye özen gösterin.

*Genellikle 6. aydan sonra bebeklerde ek gıdaya geçilebilir. Ancak siz ek gıdaya geçtikten sonra da iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

*Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde sigara ve alkol tüketmeyin ve kafeinli içeceklerden de uzak durun.