Anne Sütünün Önemi

Yeni doğan bebekleri kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerekir. İlk 6 aylık dönemde sadece anne sütünün bebeğe verilmesi lazımdır. İlk altı aylık dönemden sonra da anne sütüne devam edilmelidir. 2 yıla kadar diğer besin öğeleriyle beraber anne sütünün bebeğe verilmesinde bir sakınca yoktur. Anne sütü için soğutma, ısıtma, mikroptan arındırma gibi herhangi bir işleme gerek yoktur. Anne sütü, bebeği hasta etmez. Temizdir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm mineralleri içerisinde barındırır. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu bir besindir.

Anne sütünün faydası…

Anne sütüyle düzenli olarak beslenen bebeklerde enfeksiyon görülmemektedir. Bebeğin beyin ve vücut gelişi daha iyi olmakta ve alerjik hastalıklara yakalanması önlenmektedir. İshal ve solunum yolu rahatsızlıkları da anne sütüyle engellenmektedir. Ayrıca anne sütü, sadece bebeklik çağında meydana gelecek problemlerden korunmak için değil, bebeğin ileriki yaşlarında da bazı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktadır. Kanser, mulripl skleroz gibi hastalıklar bunlardan sadece birkaçıdır.

Anne sütü çok özel bir içeriğe sahiptir. Prematüre doğan bebekler için üretilen anne sütü, normal zamanında doğan anne sütüne göre daha güçlü ve mineral bakımından daha zengindir. Tamamen bebeğe özel olarak, anne sütü üretimi gerçekleşir. İlk haftada üretilen sütler de, bebeğin gelişimi destekleyici içerikler daha fazladır. Aynı zamanda hastalıklardan korunmasını sağlayan mineraller daha yoğun bulunmaktadır.

Anne sütünün özellikleri nelerdir?

Anne sütü çok değişik bir yapıya sahiptir. İnek sütünden çok daha zengin içeriğe sahip olduğundan, anne sütünün yerini asla başka bir süt alamaz. Koruyucu nitelikleri zengindir. Sindirimi kolay bir süttür. Buda bebeğin henüz gelişim aşamasında olan böbrek ve sindirim sistemine yüklenilmemesi anlamına gelmektedir. Beyin ve sinir sistemlerinin gelişmesi için gerekli olan mineraller, inek sütünün tam olarak 8 katı daha fazladır.

Anne sütüyle bebek ilk doğduğu zamandan itibaren beslenmeye başlamalıdır. Anne sütü bebeğe verildikçe, yeni süt üretimi gerçekleşir. Annenin bebeğini doğru bir şekilde emzirmesi için kucaklama pozisyonuna dikkat etmesi gerekir. Sırtı dik olarak oturacağı koltukta anne bebeğini kolay bir şekilde emzirebilir. Anne bebeğin başını göğsüne uygun şekilde tutmalıdır. Kafasını bastırmamalı ama koluyla yastık gibi destekçisi olmalıdır.

Süt yapımı

Anne sütünün sürekli yenilenmesi adına bebeğin düzenli şekilde emzirilmesi gerekir. Annede meydana gelecek yorgunluk ve stres gibi durumlar, anne sütünün azalmasına neden olabilir. Annenin yeterli miktarda sıvı alması ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Meme bozuklukları anne sütü yapımına kesinlikle engel değildir. Aşırı kalorili veya şekerli yiyecekler tüketmek veya sıvıyı bol miktarda almak, süt yapımını asla etkilemez. Hatta bu gibi dengesizlikler süt yapımına zarar verebilir. En güzeli olan şey, dengeli beslenmek ve sütün doğal bir şekilde üretilmesini sağlamak olacaktır. Anne protein içerikli süt ve süt ürünleri gıdalarını dengeli bir şekilde alması, süt yapımını olumlu etkileyen bir faktör olarak görülmektedir.