Biberon Maması Hazırlanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bebeğin ilk 6 ay kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bazı anneler, sütünün yetmediğini düşünerek veya etraftan bazı kişileri dinleyerek hemen biberonla mama yedirmeye başlamaktadır. Bu durum bebeğin kişisel ve zihinsel gelişimini zayıf düşürmektedir. Annelerin kesinlikle bebeği kontrol eden doktorun onayı olmadan biberonla bebek maması vermeye başlaması doğru olmaz. Özellikle ilk 6 ay içerisinde bebeğin anne sütünden mahrum bırakılması, doğru bir uygulama olmayacaktır.

Biberonla beslenilmeye başladığında ise dikkat edilecek hususlar vardır. Bebeğin herhangi bir sağlık sorununa muttali olmaması adına yapılması gerekenler var. Şimdi onlardan bahsetmeye çalışalım.

Temizlik: Öncelikle bebek biberonunun mümkün olduğunca hijyenliğine dikkat edilmelidir. Anne bebeğinin bağışıklık sisteminin gelişmiş olmadığının bilmelidir. Her türlü mikroptan etkilenerek zarar göreceğini bilmesi gerekir. Bu bakımdan annenin biberonla özellikle ilgilenmesi gerekir. İlk alınan biberon, sterilize edilmeden kullanılmamalıdır. Özel sterilize makinelerinde veya 5-10 dakika sıcak suda kaynatılarak temizliği sağlanmalıdır. Fırça gibi şeylerle temizliği yapılmamalıdır. Kimyasal olmayan sabunlar kullanılarak yıkanmalı ve temizlenmelidir.

Hassas ölçüm: Alacağınız bebek mamasının talimatnamesini okunması gerekir. Bazı mamaların suyla karıştıklarında daha yoğun bir hale gelmiş olması, bebeğinize vereceğiniz miktarın şaşmasına sebep olabilir. Doktorun vermiş olduğu ölçüm ve miktara uygun bir şekilde bebek mamasının hazırlanması gerekir. Eğer haddinden fazla miktarda bebeğe verilecek mamalar söz konusu olursa, böbreklerde sorunlar meydana gelebilir. Aynı şekilde haddinden az verilecek olursa, bu seferde doyurucu ve geliştirici bir mahiyet söz konusu olmayacaktır.

Mama hazırlarken kullanacağınız suya dikkat edin! Mutlaka temiz ve sağlıklı bir su olması gerekir. Musluk suyundan kaçınmanız lazım. Aldığınız pet şişe sularını da kaynatmadan kesinlikle kullanmamanız gerekir. Bebeğe mama hazırlamadan önce, mamanın ısının da normal olması gerekir. Çok sıcak mamalar, bebeğe zarar verebilir. Ilık olması yeterli olacaktır. Bunu ölçmek için bileğinize birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Bazı bebekler ılık mamayı çok severler.