Sağlıklı Biberon Kullanımı

Bebeğinizin biberonla beslenmeye başladığı zamanlarda, sağlıklı ve doğru bir şekilde gıdasını almasını sağlamalısınız. Bunun yapılabilmesi için ilk şart, mutlaka doğru bir biberon seçiminin yerine getirilmesidir. Hijyen ve sağlık açısından bebeğe zarar vermeyecek biberon seçilmeli. Aynı zamanda gaz sancısına neden olmadığı kanıtlanan biberon seçilmelidir. Bebeğinizin ayına uygun bir biberon kullanmanız gerekmektedir. Biberonun üzerindeki işaretlerinde anlaşılır olması gerekir. Doğru ölçüm yapabilmek için biberon üzerinde yazanların okunabiliyor olması gerekir.

Bebeğin doğal beslenme düzeniyle uyumlu çalışan biberonları kullanılması gerekir. Hava geçirgen emzikler, bebeğin süt akışını doğru şekilde kontrol edebilme özelliğine sahip olmalıdır. Eğer bu durum sağlanmazsa, bebeklerde kolik durum söz konusu olabilir veya artış gösterebilir. Bebeğin süt akışını doğru şekilde kontrol eden biberonlar, havayı bebeğin ağzına değil, biberonun hava kabarcıklarına toplar. Bu tür biberonların satın alınması, annelerin işini daha kolaylaştıracaktır.

Bir biberondan ne beklemelisiniz?

  1. Boyutu ne olursa olsun, herhangi bir emzikle kombine edilerek kullanılabilmelidir.
  2. Bebeğiniz emme hızını, kontrol edebiliyor olması lazımdır.
  3. Hava geçirgen emziğin annenin bebeğini besleme olayını rahatlatmalıdır.
  4. Şekli ve fiziksel özellikler, kullanımı kolay hale getirmelidir.
  5. Kolayca temizlenebilmesi lazımdır. Hijyen olmalıdır. Bebeklere zarar vermeyen malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
  6. Biberonun üzerindeki işaretlerin doğru ve net olması gerekir. Böylece daha sağlıklı bir ölçüm söz konusu olabilir.
  7. Biberonun kapağının sızıntı yapmaması lazımdır. Sağlam ve darbelere karşı dayanıklı olması gerekir.

Emzikler…

Bebeklerin biberonla beslenmeye başlamasında en önemli şey, emziklerin doğru seçilmesidir. Bu anlamda biberonun boyutunun fazla bir önemi yoktur. Ama bebeğin ayına göre hangi tür emzik kullanılacağı önemlidir. Bebeğin emiş hızına uygun emziklerin alınması gerekir. Bu nedenle yeni doğan veya ilk kez emzik kullanacak olan bebekler için ideal olan delik sayısı birdir. Bu daha yavaş bir beslenme temposu anlamına gelmektedir. Bebek bir ay kadar tek delikli emzik kullanabilir. Daha sonra orta akış hızlı emziklere geçebilir. Altıncı ayın sonunda da, daha hızlı akış hızına sahip emziği kullanabilir.

Bazı bebekler daha erken zamanda hızlı akışlı emziklere geçebilir. Ama bazı bebekler için bu mümkün değildir. Bunun kararını bebeğinizi takip ederek siz vermelisiniz. Hızlı akışlı emziklerde bebeğinizin ağzı süt ile doluyor ve süt ağzından çıkıyorsa, henüz bebeğinizin emme hızında bir artış söz konusu değildir. Bu edenle orta veya yavaş akışlı emziklere devam etmeniz gerekir.