Gebelik Sürecinde Beslenme ve Cinsellik

Evde yapılan pratik gebelik testlerinde alınan pozitif sonuçlar, kesin olmasa da gebelik sürecinin başladığının muhtemel alameti olabilir. Bu testlerin negatif ise yanıltıcı olma ihtimali çok yüksek iken; pozitif ise çok yüksek oranda doğruluk payı vardır. Bu alametleri alan kadının biran önce doktor kontrolüne giderek, gerekli tahlilleri yaptırması ve kesin olarak hamile olup olmadığını anlaması gerekir. Çünkü gebelik sürecinde doktor kontrolleri, bebeğin ve annenin sağlığı açısından çok önemli bir noktadadır. Gebelik sürecinin geç fark edilmesi, anne ve bebeğin muhtemel sağlık problemlerine gebe kalmasına da sebep olabilir. Bu nedenle hamilelik belirtileri önemsenmeli ve gerekli kontrolleri yapılmalıdır. Doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Gebelik sürecine dirildikten sonra, anne adayının beslenmesi çok önemi bir yerde durmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, bebeğin gelişimi ve anne adayının normal bir kilo alma deneyimi yaşamasına sebep olur. Aşırı şekilde beslenme, hamilelik kilolarının daha fazla vücudu sarmasına ve bebeğin haddinden fazla kilolu olmasına sebep olur. Bu durumda sezaryen ile doğum söz konusu olabilir. Anne, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarını bırakmalıdır. Kendisine enerji verecek besinlerle beslenmelidir. Aşırı yağlı yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Meyve ve sebzeleri bol miktarda tüketmesi gerekir. Anne kilolarını kontrol edebilmek adına egzersiz ve yürüyüş yapmayı tercih etmelidir. Böylece daha iyi ve sağlıklı bir hamilelik sürecinin gerçekleşmesi sağlanır.

Gebelik sürecinde cinsellik…

İlk 3 ay içerisinde anne adayı cinselliğe dair bir istek duymayabilir. Hamilelikle beraber değişen hormonal yapı, bunun sebebi olmaktadır. ikinci 3 ay dilimine girildiğinde ise, kanın rahime daha fazla gitmesi, aynı zamanda kan dolaşımının göğüslerde de artmaya başlaması söz konusudur. Bu durumda anne adayı, cinselliğe daha fazla yakınlaşmaya başlayabilir. Hamilelik sürecinde sanılanın aksine cinsel birleşme kesinlikle bebeğe zarar vermez. Erkek ve kadın birbirlerine yaklaşabilir ve tatmin için cinsel birleşme yaşayabilirler. Bazı erkeklerin bebeğe zarar vereceği yönünde kaygıları, asla söz konusu olmamaktadır. Herhangi bir sorun yoksa cinsel birleşme yaşanabilir.

Gebelik sürecinden sonra lohusalık dönemi başlar. Bu dönemde kadın kendisinde meydana gelen fiziksel değişimler nedeniyle kocasının kendisini beğenmediğini düşünür. Buda cinsel isteksizliği uyandırır. Lohusalık döneminde kadın, cinsel istek ve arzudan çok uzaktır. Bu durumun aşılması adına kocası tarafından teşvik edilmelidir. Kocasının hanımına güzel sözler söylemesi, kadının aklını kurcalayan düşüncelerin ölmesine sebep olabilir. Kendisini artık beğenilmeyecek bir kadın olarak gören anne, kocasından tersi yönde uyarılar ve yaklaşımlar aldığında lohusalık dönemini daha çabuk şekilde atlatabilir.