En İdeal Gebe Kalma Zamanı

Kadınlar için gebe kalma zamanı her zaman meydana gelmez. Adet dönemler kadınların gebe kalma dönemleridir. Adet kanamasının ilk başladığı zaman, adet döngüsü olarak adlandırılır. Bu adet döngüsü, diğer bir adet kanamasının başlayacağı zamana dek sürer. Hamile kalmak için en uygun zamanda, bu dilimin tam orta noktasıdır. Bu demek oluyor ki, ayda bir kere düzenli şekilde adet gören kadın için en iyi gebe kalmaz vakti, adet kanaması başladıktan sonraki 14.gün veya 15.gündür.

Adet kanamaları bir aydan daha uzun olan kadınlar için ise, ilk adet kanaması meydana geldikten sonra, ikinci adet kanamasına yaklaşılmasına 14 veya 15 gün kaladır. Bunun için ilk adet kanamasından sonra, ikinci adet kanamasının tahmin edilebilir olması gerekir. Bunu kadın kendi adet düzeninden bilir ve tahmin eder.

Yukarıda vermiş olduğumuz döngü içerisinde kadın vücudu yumurtlamaya daha uygun bir hal alır. Rahim ağzı ve vajina salgılarında artış söz konusu olmaktadır. Sıvıların daha akışkan hale gelmesi kadın vücudunda spermin daha hızlı ve rahat hareket etmesini sağlar. Kadının yumurtlama dönemine başladığı zaman, en iyi gebe kalma vaktidir. Bunu kadının kendisi yukarıdaki verileri kullanarak hesaplayabilir. Ama daha kesin sonuçlar için doktora başvurabilir.

Ne zaman hamilelik daha zor gerçekleşir?

Adet kanamasının olduğu zaman dilimi içerisinde gebe kalmak mümkün değildir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek de doğru olmaz ve bazı sakıncalar söz konusudur. Hemen sonrası veya hemen öncesinde yaşanan cinsel ilişki sırasında da gebe kalmak zor olabilir. Bu nedenle yumurtlama dönemine en yakın zamanda cinsel ilişki yaşanması gebe kalma ihtimalini arttırır. Sonuç olarak adet kanamsının başladığı günden itibaren sayılarak, 10. veya 19.gün içerisinde cinsel ilişkiye girilebilir. Buda hamile kalma ihtimalini daha yukarılara çeker.