Bebeğe Doğru Oyuncak Seçmek!

Anne ve babaların çocuklarının oyalanabilecekleri ve aynı zamanda bebeklerinin beğendikleri oyuncaklara odaklandıkları bir gerçektir. Ancak bu durumda bazı problemler ortaya çıkabilir. Öncelikle bebeğe uygun bir oyuncak alınması, ona fiziksel açıdan zarar vermeyecek niteliklere sahip olmasıyla mümkündür. Bunun yanında zihinsel gelişimini ve eğitimini desteklemesi de gerekir. Oyalansın, beğensin kıstaslarına uygun oyunca seçimi, bebeğinizin yanlış oyuncakla zaman kaybetmesine sebep olabilir.

Bir yaşındaki bebekler için…

Henüz minik olan bebeğinizin için sinir sistemlerini uyarıcı oyuncakları seçmeniz gerekir. Görsel, işitsel anlamda bebeğin dikkatini çekecek oyuncaklar alınmalıdır. Beşiğinin üzerine asılacak renkli ve dönen değişik figürler, bebeğin dikkatini çekmesi ve zekasının gelişmesi için önemlidir. Aynı zamanda tutabileceği ve yere attığında zıplayan renkli toplarda bebeğinize hediye edilebilir. Bunların hepsi bebeğin öğrenme ve keşfetme yeteneklerini geliştirir. Zekasının mükemmel olmasını sağlar.

Bebekler bu dönemlerinde her şeyi ağızlarına götürürler. Buda mikroplarla muhatap olmak demek. Bu bakımdan annenin kesinlikle dikkat etmesi ve oyuncakların hijyenliğine önem vermesi gerekir. Bebeği oyuncaklarla oynarken, kesinlikle yanında bulunması ve beraber bebeğiyle oyun oynaması lazımdır. Bu şekilde bebeğin anneyle olan iletişimi de artar ve zekası gelişir.

İki yaşındaki bebekler…

Erkek ve kızlar için oyuncakların farklılaşmaya başladığı zamandır. Kız çocuklar için bebekler, erkekler içinse arabalar ideal olabilir. Bu zamanda, bebek dokunma duyularını daha çok kullanmak ister. Bu nedenle yap boz küplerin bebeğe verilmesi doğru bir tercih olacaktır. Bebekler minyatür oyuncaklara bu dönemde çok fazla ilgi duymaya başlarlar.

Üç yaşındaki çocuklar…

El becerilerinin artmaya başladığı bu dönemde, oyun hamurları, boya kalemleri tercih edilebilir. Bu tip oyuncalar ve oyunlar bebeğin hayal dünyasının gelişmesini de sağlayacaktır. Çocuğun annesi ve babasıyla beraber oyun oynaması, sosyallik açısından deneyim ve başarı kazanmasını da sağlayan bir etki meydana getirecektir.

Üç-altı yaş arasındaki çocuklar…

Bu yaş evresinde artık çocuk kişiliğini oluşturmaya başlar. Akrabalarından veya anne babasından birisini rol model alabilir. Aynı zamanda televizyonda izlediği bir çizgi film karakterini veya okunan romanlarda ki karakterleri örnek almaya kalkışabilir. Anne ve babaların bu dönemde takip ettiği tv programlarına dikkat etmesi gerekir. Çocuklarına okudukları roman veya hikayeleri de doğru seçmeleri gerekmektedir. Bu dönemde çok fazla öğrenme keşfetme dürtüleri söz konusudur. Oyunlarda evcilik ve evcilik içerisinde rol alma gerçekleştirilir. Bu nedenle doktor aletleri, sayı ve resim eşleştirme, bisiklet, top gibi oyuncakların tercih edilmesi gerekir.